Oranžové víno: Vše, co o něm potřebujete vědět

Oranžové víno. Nezní vám to trochu divně? Vždyť přece máme bílá, červená a stále populárnější růžová. Nejde ani o míchaný drink Mimosa (1 díl pomerančového džusu a 2 díly šumivého vína) ani o víno z pomerančů. Tak o co tedy jde?

Co je oranžové víno? Oranžové víno je typ vína vyráběné z bílých hroznů, které se nechají ležet na vlastních slupkách v kontaktu s vinným moštěm, což způsobuje, že finální víno má barvu do oranžových odstínů. Pro lepší porozumění by také šlo napsat, že se bílé hrozny zpracovávají způsobem, jakým se výrábí červená vína. V praxi se většinou pracuje s hrozny Rulandského šedého (Pinot Grigio), které má větší podíl barviv ve své slupce.

Co je oranžové víno?

Navzdory názvu, oranžové víno se nevyrábí z pomerančů. Název odkazuje na barvu vína, která může mít odstín takové zakalené mědi a nebo klidně barvu zapadajícího slunce. Také se často můžete slyšet, že oranžové víno je novodobé rosé. Nicméně vína mají společného velmi málo. Proč?

  1. Rosé se vyrábí z modrých hroznů, oranžové z bílých.
  2. Rosé leží na svých slupkách jen pár hodin, macerace oranžových vín může trvat i měsíce. Což je běžné u výroby červených vín.

To, že oranžové víno leží na svých slupkách mu nedává jen barvu, ale taky plnější tělo a v některých případech lehké tříslovinky. Jednoduše řečeno, čím déle víno leží na slupkách, tím plnější tělo a intenzivnější barvu má. Zní vám to komplikovaně? Jde prostě o bílé víno vyrobené jako červené.

Oranžové víno je fenoménem posledních pár let a na popularitě stále nabírá. Nicméně vůbec nejde o novinku. Poprvé se objevilo na území dnešní Gruzie. A díky své narůstající popularitě se teď vyrábí v Itálii, Austrálii, Slovinsku, Jižní Africe a pár jich najdete taky u nás na Moravě.

Slyšeli jste pojem *Ramato*? Je to italský výraz pro kaštanovou nebo světlehnědou barvu. Typicky se jako Ramato označují oranžová vína v Itálii.

Jak oranžové chutná?

Jak to tak u vína bývá, deset lidí = deset ruzných chutí. Někomu dokonce může chutnat jako cider. Možná to je trochu extrémní, ale proč ne. Trochu reálnější popis zní něco jako vše od medu po jablka, lískové oříšky, pomerančovou kůru…🍊. Jiný popis by byl, že jde o výraznější, trochu komplexnější bílé.

Ale jako každé víno, i oranžové je nepopsatelné v jedné větě. Vždy záleží na odrůdě a něčemu, čemu u nás doma rádi říkáme rukopis vinaře.

Co je zajímavé a co odlišuje oranžová od běžných vín, je to, že proces výroby většinou vyžaduje méně siřičitanů a někdy dokonce žádné kvasinky, což takovým vínům dává suchou, oříškou a výraznější chuť.

Co mám k oranžovému jíst? 🍔

Ryba k bílému, maso k červenému…No, takhle jednoduché to s vínem není a chce to prostě zkoušet. Občas narazíte na kombinaci, která nedává smysl, ale jednoduše funguje. Ale zkusme pár nápadů.

Někomu vyhovuje párovat výraznější víno s výraznějším jídlem. V tomto případě bychom mohli zkusit indickou, marockou a nebo korejskou kuchyni. Někomu zase možná více sedne grilovaný steak a nebo něco trochu tučnějšího, jako třeba slanina.

A nebo pokud nechcete nic komplikovat, prostě si oranžové dobře nachlaďte a vypijte jen tak.

Odkud pochází? 🇬🇪

Oranžová vína jsou překvapivě velmi stará, nicméně k jejich znovuobjevení došlo až v posledních letech. Jde o možná až 6 000 let starý způsob výroby vína, který má původ v oblasti zvané Caucasus. Jsou to hory rozléhající se mezi Černým a Kaspickým mořem a leží z velké části na území Gruzie a byla vyráběna v nádržích zvaných Qvevri.

Qvevri byly první nádrže využívané pro fermentaci vína. Archeologické nálezy se datují až do roku 6 000 př. n. l. Jsou to jílovité nádrže umístěné v zemi a tím pádem přirozeně udržují fermentující víno v konzistentní teplotě. Pro výrobu se využívá odrůda Rkatsiteli, která je právě známá pro svou výraznou červeno-oranžovou barvu.

Rádi experimentujete? Už jste oranžové ochutnali? Chutnalo vám? Nebo se raději držíte klasiky? Podělte se s námi o názor.

Pokud jste ještě neochutnali, zkuste naše Pinot Grigio Ramato z italského Veneta. My jsme mu opravdu propadli.


Zdroje

  1. Orange Wine: It Might Be Your New Drink of Choice | Greatist
  2. All About Orange Wine | Wine Folly