Podcast o víně. Lidsky, srozumitelně, pro všechny a bez snobství. Spojili jsme se s Tomášem Machovským z Vinotéky Arfanta u pražské náplavky. Každé úterý tak od nás můžete čekat nový díl o odrůdách a vinařských regionech. Někdy taky o kategorizacích a způsobech výroby. Mluvíme česky a nepoužíváme žádná složitá slova, kterým rozumí jen hrstka lidí. Chceme, aby pro vás Vinocast byl místem, kam budete pravidelně chodit hledat odpovědi na své víno-otázky.

Naše struktura:

  • Novinky ze světa vína
  • Zabroušení do tématu epizody
  • Ochutnání několika vzorků vín dané odrůdy nebo regionu
  • Vyvrácení některého z mýtusů ze světa vína

Vydané epizody Vinocastu

Poslouchat nás můžete zdarma na jakékoliv podcastové platformě. Nejrozšířenější jsou platformy Spotify, Apple PodcastsPodcasty Google. Najdete nás ale i na méně známých jako je Overcast nebo platforma pro internetový poslech rádia TuneIn. Anebo si svoji epizodu pusťte rovnou tady dole.

Shipping

Yes, we ship all over the world. Shipping costs will apply, and will be added at checkout. We run discounts and promotions all year, so stay tuned for exclusive deals.

It depends on where you are. Orders processed here will take 5-7 business days to arrive. Overseas deliveries can take anywhere from 7-16 days. Delivery details will be provided in your confirmation email.

We use all major carriers, and local courier partners. You’ll be asked to select a delivery method during checkout.

Product

We always aim for make sure our customers love our products, but if you do need to return an order, we’re happy to help. Just email us directly and we’ll take you through the process.

It depends on the creator and the product. All options are outlined on the product page, so look out for customization options there.

Other

You can contact us through our contact page! We will be happy to assist you.

Customer support

Enter your text here

Send a message

Enter your text here