Charakteristika odrůdy Tempranillo

Tempranillo je prostě Španěl. Nejrozšířenější a nejlepší odrůda, který se tam pěstuje. Slavnou se stala díky oblasti Rioja. Vína jsou klasifikována podle toho, jak dlouho zrají v dubovém sudu. A tou další super zprávou je, že dobře zpracované Tempranillo v lahvi vydrží klidně 20 let.

Jaké jídlo se hodí k Tempranillu?

Tempranillo dokáže být celkem výraznou odrůdou. A přesně taková vína se skvěle hodí ke steakům a vymazleným burgerům. Dá se ovšem najít i lehčí a hezky svěží Tempranillo a takové se krásně hodí třeba k lasagním a pizze. Obecně k čemukoliv, co je založené na rajčatových omáčkách.

Tip k ochutnání: Mladé Tempranillo jen s minimální tříslovinou a více ovocnou chutí

Zajímavá fakta

 • Tempranillo je nejdůležitější odrůda ve Španělsku.
 • Víno Rioja jste určitě už ochutnali. Rioja je region ve Španělsku a snad každé víno je založené právě na této odrůdě.
 • I Tempranillo má ve světě svá synonyma. V Portugalsku mu říkají třeba Tinta Roriz nebo Aragonéz.
 • Dobře vyrobené Tempranillo vám vydrží klidně 20 let a pořád bude skvělé.
 • Tempranillo je hlavní odrůdou pro výrobu portského vína. A je označována jako Tinta Roriz.
 • Možná narazíte na velmi neobvyklou bílou variantu Tempranillo Blanco. Objevuje se v oblasti zvané Rioja Baja.
 • Na podzim se vinice Tempranilla zabarví do parádní červené.
 • Je dost možné, že střední a jižní Itálie má víc Tempranilla než je obecně známo. Z vinohradů, kde se myslelo, že je odrůda Malvasia Nera se nakonec zjistilo, že jde o Tempranillo.

Co mám v Tempranillu hledat?

Když ochutnáváte Tempranillo, tak byste měli hledat určité záchytné body, díky kterým si ověříte, že víno bylo vyrobeno z kvalitních hroznů Tempranilla. Zaměřte se na tyhle detaily:

 • Tempranillo nepatří mezi vína s temně červenou barvou. Nicméně Tempranillo vyšší kvality bude mít hluboce rubínovou barvu se světle červeným prstencem podél skleničky.
 • Očekávejte výrazné tříslovinky. A taky trochu kyselinky. S třílovinami se totiž kyseliny skvěle doplňují (třísloviny totiž chutnají sladce).
 • Ovocné tóny jsou obecně spíš na straně červeného ovoce (červené třešně, černé třešně, maliny). Dále hledejte pikantnější tóny jako jsou sušená rajčata a červené papriky.
 • Špičková Tempranilla zrají v dubových sudech alespoň 12 měsíců.
 • Tělo Tempranilla není tak výrazné jako třeba u Cabernetu Sauvignon. Nicméně Tempranillo je velmi komplexní a má mnohovrstevnatou chuť od začátku do konce.

Tip k ochutnání: Tempranillo v podobě klasické Riojy, která zrála 12 měsíců v dubovém sudu

Kde se Tempranillo nejvíc pěstuje?

S jistotou se to stále neví, ale obecně se nejvíc historiků přiklání k verzi, že Tempranillo na Pyrenejský poloostrov přivezli Féničané.

Dnes jde o rozšířenou odrůdu po celém poloostrově. Tedy ve Španělsku a Portugalsku. Tempranillo obsahují ty nejlepší blendy, ať už jde o Rioju, Portské nebo Ribera del Duero.

Za hranicemi Španělska a Portugalska je Tempranillo velmi těžké najít.

Vysazený je ještě v Argentině, Jižní Francii, Austrálii, USA a Mexiku. Tempranillo k dobrému růstu potřebuje slunečné regiony, vyšší nadmořskou výšku a dobře chráněná horská údolí.

Tyhle dva styly Tempranilla byste určitě měli vyzkoušet.

Rioja, Španělsko

CHUŤ: třešně, kopr, krabice doutníků, sušená rajčata, vanilka

Rioja v severním Španělsku je pro Tempranillo naprosto dokonalým prostředím. Proč? Špičková vína z této oblasti totiž naprosto dokonale zrají.

Po 10 letech se rozvíjejí do krásně uhlazených červených vín s výrazně ovocnou texturou.

Po 20 letech vína trochu změknou a lehce zesládnou. Chuť se rozšíří o jemně oříškové tóny, které doplňuje sušené ovoce.

Nicméně Rioja je celkem veliký region (a taky velmi produktivní), takže můžete najít Tempranillo ve všech cenových hladinách. A ne všechny Tempranilla jsou určeny k dlouhému zrání. Například naše nové NUBE Tempranillo. Což je ukázka toho, že Tempranillo je úžasná odrůda i pro svěží a méně třílovinatá červená vína.

Jestli přemýšlíte jak začít s objevováním, zkuste na začátek Crianzu, pak Reservu a nakonec Gran Reservu. Vína se liší v kvalitě hroznů a pak v době zrání.

 • Crianza: zraje nejméně 2 roky, z toho 6 měsíců v dubovém sudu
 • Reserva: zraje nejméně 3 roky, z toho 1 rok v dubovém sudu
 • Gran Reserva: zraje nejméně 5 let, z toho 2 roky v dubovém sudu

Ribera del Duero and Toro, Spain

CHUŤ: černá třešeň, ostružiny, bobkový list, třtinový cukr, sušené fíky

Ribera del Duero místní popisují jako 10 měsíců zimy and 2 měsíce pekla. Extrémně horké (a krátké) léto v kombinaci s místní půdou (jílovito písčité půdy s křídovito-vápencovými opuky) produkují ještě výraznější styl Tempranilla. Až v Ribera del Duero někdy budete, určitě tam narazíte na Tinta del País. Což znamená místní červené.

Trochu blíže k portugalským hranicím najdete region Toro. Tam zase Tempranillu říkají Tinta de Toro. Stylem je velmi podobné Tempranillu z Ribera del Duero. Opět je velmi výrazné. Mimo Španělsko Tempranillo z Tora téměř nenajdete. Vyznačuje se velmi robustními a drsnými tříslovinami.

Pokud jste zapáleným objevovatelem vína, Toro byste neměli minout.

Tempranillo Terroir

Nicméně jsou tady další skvělá místa, kde vznikají skvělá Tempranilla. Terroir pro dobré Tempranillo by mělo plnit následující body:

 • Tempranillo je dobře odolné vůči suchu a velmi produktivní. To znamená, že nejlepší místa pro Tempranillo mají relativně chudou půdu, aby se přirozeně omezovala produktivita Tempranilla. Laicky řešeno, aby ho na keři nevyrostlo tolik.
 • Na jílovitých půdách produkuje vyšší třísloviny a tmavší barvu. Ačkoliv vyšší výnosnosti obecně intenzitu vína snižují.
 • Chladné noci hroznům Tempranilla pomáhají zůstat pevně u sebe. To pomáhá spoluvytvářet strukturu tříslovin a kyselin.
 • Tempranillo je citlivá odrůda s tenkou slupkou. Proto obecně preferuje ochranu před větrem. A miluje slunce.