Frankovka
Frankovku neboli Blaufränkisch vám asi příliš představovat nemusíme. Přesto to ale uděláme. Frankovka patří nejen k nejznámějším odrůdám vína, ale také k těm nejstarším. Je dokonce tak stará, že bychom se ji nebáli označit ani za odrůdu přímo starobylou.

Základní fakta a zajímavosti o Frankovce

Nikdo vlastně neví, odkud pochází. Spekuluje se o Německu či Rakousku. Ve hře je však také Francie či Slovinsko. O tom, z jakých odrůd Frankovka vznikla, se ví téměř tak málo jako o jejím geografickém původu.

Jedním z jistých „rodičů“ Frankovky je Gouais blanc. Druhý rodič byl ještě do nedávna neznámý, ale nejnovější DNA testy uvádějí, že by mohlo jít o rakouskou odrůdu Blaue Zimmettraube.

K rozšíření Frankovky došlo pravděpodobně už v 18. století a v roce 1941 se zapsala do Státní odrůdové knihy České republiky což z ní dělá jedno z prvních vín, které se v této knize objevilo.

Kde Frankovka roste?

Ještě nedávno (vlastně před 30 lety) bychom mohli o Frankovce napsat, že patří k nejrozšířenějším odrůdám na Moravě. Kolem roku 1990 ji však předehnal Modrý Portugal a postupem času se na žebříček nejpěstovanějších vín před Frankovku probojovalo také Svatovavřinecké.

Kromě Moravy je Frankovka velmi rozšířená také v Německé oblasti Württemberska a v Rakouské oblasti Burgenland. Další země, kde se s ní setkáme jen s troškou přehánění takřka na každém kroku jsou:

  • Slovinsko,
  • Itálie,
  • jih Maďarska,
  • Chorvatsko.

U nás je nejrozšířenější v okolí Brna, na Velkopavlovicku a také v okolí Bzence, Strážnice a Podluží. Jedna z nejlepších poloh pro pěstování Frankovky u nás je v Dolních Kounicích. To je jižně od Brna v blízkosti obce Rajhrad.

A jak Frankovka chutná?

Pro chuť Frankovky samozřejmě platí to, co u ostatních odrůd. Výsledná chuť vína záleží především na konkrétním vinařství a na zpracování, kterého se vínu dostalo.

Kvalitní Frankovka má rubínovou barvu a v její chuti nalezneme náznak chuti různých druhů ovoce (především švestek, ostružin či různého lesního ovoce), ale také hořké čokolády, nového koření a pepře.

Její chuť je tak plná a skutečně lahodná. Ne nadarmo se jedná o tak oblíbenou odrůdu.

K její oblíbenosti přispívá i to, že je vhodná skutečně pro každou příležitost. A co víc, je to jedno z vín, které se naprosto perfektně hodí k tradičním pokrmům české kuchyně.

Párování Frankovky s jídlem

Frankovka je skvělou volbou v podstatě pro každou situaci. Pokud nevíte, po kterém vínu sáhnout, rozhodněte se právě pro Frankovku – chybu rozhodně neuděláte.

A k čemu si ji nejvíce vychutnáte? Úplně nejlahodnější bude s gulášem či husou. Hodí se téměř k jakémukoliv pokrmu s knedlíky a vaše chuťové buňky potěší i v kombinaci s haluškami.

Pokud hledáte jen nějaké „zobání“ k večernímu posezení, nakrájejte si k Frankovce například klobásku. Mňam!

Odrůdy