Hibernal

Hibernal je původně německá odrůda, která se dobře uchytila na moravských, ale i českých vinicích. Jedním z rodičů je Ryzlink rýnský. Proto je Ryzlinku typově trochu podobná. I díky tomu se u nás těší rostoucí popularitě. U nás je už vysazena na 360 ha.

Jaké jídlo se hodí k Hibernalu

Hibernal se obecně velmi dobře hodí k rybám nebo mořským plodům. Nicméně pokud ryby zrovna moc nemusíte, skvěle si ho užijete k předkrmům nebo salátům. Perfektní je třeba i klasická bruschetta. Hibernal občas najdete i ve sladších verzích, který se vyrábí z přezrálých hroznů. Přesně tyhle hibernaly si užijete buď s nějakým dortíkem nebo kvalitními výraznými sýry.

Zajímavosti o Hibernalu

  • Vyšlechtěna v roce 1944 v Německu z Seibel 7053 (Chancellor) x Ryzlink rýnský
  • Ve světě moc rozšířený není. Pár hektarů najdete v Německu, Kanadě a Švýcarsku
  • V České republice je registrováno cca 360 ha
  • Do Státní odrůdové knihy ČR byla odrůda zapsána roku 2004
  • Název navrhl prof. Vilém Kraus z latinského slova hiberno. To česky znamená přezimovat a odkazuje na dobrou odolnost odrůdy vůči zimním mrazům.
  • Odrůda je podobná Ryzlinku rýnskému. Má podobný typ kyselin a dozrává 1 až 2 týdny dříve než Ryzlink rýnský.
  • Odrůda potřebuje delší vegetační dobu. Proto je náročná na pozici a vyžaduje spíš vinici ve svahu s dobrou expozicí ke slunci. Naopak na půdu tolik náročná není.
  • Charakterem připomíná Ryzlink rýnský, Sauvignon a někdy dokonce Neuburské nebo Rulandské šedé.

Co očekávat od Hibernalu

Díky tomu, že má Hibernal jako jednoho ze svých rodičů Ryzlink rýnský, tak má přirozeně vyšší kyselinku. Ta se projevuje zejména u mladších vín. Když ale víno dostane trochu času ke zrání na lahvi, kyseliny se příjemně harmonizují.

V chuti se často objevují tóny limetek, citrusů nebo zelených jablek (to jsou ty kyselinky). U plnějších nebo vyzrálejších hibernalů najdete stopy po medu nebo včelím vosku. Chuť dál doplňují květnaté tóny. Například jasmín nebo lipový květ.

Často můžete Hibernal najít i jako Sur Lie, nebo-li krášleno na kvasnicích. Hibernal se svým charakterem pro tento styl výroby hodí. Kvasnice vínu dodají příjemnou sametovost a jemnou, lehce nasládlou chuť.

Hibernal v pozdním sběru nebo výběru z hroznů se velmi dobře hodí ke kratší archivaci 2 až 4 roky nejsou žádný problém.