Tipy na cestování za vínem po Rakousku

Rádi cestujete za vínem až za hranice České republiky? To je dobře. Protože mít ve víně širší obzory je vždycky výhoda. A my pro vás máme pár tipů pro plánování vaší příští vinařské dovolené mimo Česko. Tentokrát v Rakousku.

Rakousko

Rakousko je naše oblíbená země. Mají z velké míry odrůdy, které známe z naší Moravy a zároveň tam mají oblasti, které patří mezi světové špičky. Zejména pro Veltlínské zelené (Grüner Veltliner) a Blaufrankisch (Frankovka).

Weinviertel

Region Weinviertel patří do oblasti Dolního Rakouska. Součástí Dolního Rakouska je taky slavné Wachau, ale taky Kamptal a Kremstal. Weinviertel je největším regionem Dolního Rakouska a má své DAC. Tedy apelační zákon, který definuje odrůdy a polohy, ze kterých se vyrábí to nejtypičtější víno pro Weinviertel. Pokud na etiketách uvidíte Weinviertel DAC, můžete si být jistí, že pijete to nejlepší pro tenhle region.

Neustifter

Výlet si určitě udělejte do města Poysdorf. Tam najdete v česku dobře známé vinařství Neustifter, jejichž Veltlínu jen těžko odoláte. U Neustifterů najdete jak restauraci, tak ubytování. A kousek od vinařství je taky moc pěkné golfové hřiště.

Weinwurm

Kousíček od Břeclavi na rakouské straně najdete další oblíbené vinařství Weinwurm. Vedle skvělých veltlínů u Weinwurma najdete taky parádní víno Asia Blend, které se perfektně hodí ke všem asijským jídlům, která vás napadnou. Sushi, Phad Tai…cokoliv. Georg Weinwurm právě dokončuje nový showroom, ve kterém vás kdykoliv rád přivítá.

Hebenstreit

Pokud pojedete blíž ke Znojmu, tak na rakouské straně najdete město Retz, které je považováno za místo, kde vzniklo Veltlínské zelené. Kousek od tohoto města najdete Weingut Hebenstreit s krásným showroomem, kde si můžete vedle Veltlínů úžít i krásné Rieslingy.

Kamptal

Cestou k Dunaji se ještě zastavíme v oblasti, která je v Rakousku považována za vycházející hvězdu—Kamptal. Tak jsme si to tam raději jeli ověřit a je asi mají pravdu. Vína jsou na úrovni Wachau. Zdejší terasy sice nejsou tak prudké jako ty ve Wachau, ale jsou taky neskutečně krásné a mají nekonečné kouzlo…i když oproti Wachau trochu jiné. Vedle tradičních veltlínů tady nezapomeňte ochutnat Riesling. Stejně jako Weinviertel má Kamptal svoje DAC a je součástí Dolního Rakouska.

Chuťově v Kamptal očekávejte kombinaci Weinviertel a Wachau. To znamená výraznější mineralita, pepřnatost veltlínů, ale zároveň stále příjemná ovocnost.

Region Kamptal má asi 4 tisíce hektarů a táhle se podél řeky Kamp.

Nastl

Vinařství Nast je náš nový objev, ze kterého máme velkou radost. A vedle skvělého vína mají i svoje Heuriger. Přímo ve městě Langenlois, což je takové centrum Kamptalu. A nezapomeňte ochutnat jejich Riesling.

Co je heuriger

Heuriger je tradiční rakouská hospoda, kterou najdete zejména ve Wachau a Kamptal. Heuriger nesmí podávat teplá jídla. Takže čekejte tlačenky, jitrnice, uzeniny, sýry a pomazánky různých druhů. A věřte, že se to k těm veltlínům fakt hodí.

Wachau

A jsme u Dunaje. Wachau asi netřeba představovat. Jde o nejvyhlášenější region v Rakousku, má své DAC a je součástí Dolního Rakouska. Je to vlastně takové krátké údolí Dunaje, kde jsou vinice na velmi prudkých kopcích, proto musí být stavěny na těžko přístupných terasách. V nižších nadmořských výškách je většinou vysazen Veltlín. V těch vyšších je to Riesling.

Náš tip

Ve Wachau se naprosto dokonale dá pohybovat na kole. Celé údolí projedete jedním směrem zhruba za hodinu a cestou si užijete naprosto dokonalé výhledy.

Ve Wachau očekávejte vyšší ceny za všechno. Jde o velmi vyhledávaný region. Víno je tady dražší zejména díky pověsti, tradici a obtížné práci na vinicích, kde je dovolen pouze ruční sběr hroznů.

V chuti jsou vína velmi výrazně minerální. Právě pro svou mineralitu jsou Wachau vína tak odlišná od ostatních.

Christoph Donabaum

Wachau má takové 3 významná města – Dürnstein, Weissenkirchen a Spitz. Donabauma najdete právě ve městě Spitz. A vedle typických Wachau veltlínů u něj najdete taky Riesling, ale i Neuburger (u nás Neuburské). A kromě vinařství se u Donabaumů můžete ubytovat nebo si užít jejich Heuriger.

Donabaumů ve Spitzu najdete víc. Tak pozor na to, abyste nakonec došli přesně k tomu Donabaumovi, ke kterému chcete.

Rherl-Fischer

Rherl-Fischer je vinařství na pravé břehu Dunaje, který je považován za chladnější a tím pádem méně věhlasný. Ale to se s oteplováním Země může změnit. Každopádně vinařství najdete ve městě Rossatzbach. To je hned naproti města Dürnstein a jezdí tam pravidelný přívoz (nebo to lze objet po mostě přes město Krems). I tady najdete skvělá a typická Wachau vína. A Heuriger s ubytování. Heuriger jsme tady na vlastní chutě vyzkoušeli a byl dokonalý. S krásným výhledem na viniční terasy města Dürnstein.

V Rakousku taky stojí za navštívení region Burgenland, který je i ve světě vyhlášený pro svá červená vína. Ten ale zatím procestovaný nemáme. Ale až budeme, určitě vám poradíme kam vyrazit.

Vinné tipy