Jak se hodnotí víno?

Jsme malá vinařská země. Moravská, ale i česká vína umí udělat díru do světa. To potvrzují i medaile, které neustále vozí z velkých mezinárodních soutěží. Co nám ale ta medaile vlastně říká? A jak funguje systém na jehož základě se medaile udělují?

100 bodový systém

Tenhle systém se stal standardem. Používá se téměř všude. Na všech velkých soutěžích s mezinárodním přesahem. V 80. letech ho začal používat, dnes velmi známý kritik vína, Robert Parker. V podstatě přivedl trochu jinou perspektivu do tenkrát používaného 20 bodového systému a v podstatě umožnil vína hodnotit trochu přesněji. Robert Parker je Američan a proto má hodnocení trochu základ v severoamerickém způsobu známkování ve škole.

 • A: 90 - 100 bodů
 • B: 80 - 90 bodů
 • C: 70 - 80 bodů

Co si za body mám představit?

Ještě je důležité si uvědomit co se za udělenými body skrývá. Hodnotitelé mají vína rozdělena do skupin. A o každé skupině vždy něco ví. Zpravidla vědí odrůdu/jméno vína a to, jestli je suché či sladké. A k tomuto faktu upínají své body. Hledá se tedy víno, které nejlépe reprezentuje odrůdu nebo region odkud pochází.

Hodnotící komise

Důvod, proč jsou soutěže super a vy se tak můžete na udělené medaile spolehnout a věřit jim je fakt, že body neuděluje jeden hodnotitel. V komisi většinou sedí 4 hodnotitelé a jeden předseda komise. Každý hodnotí víno sám za sebe. A udělené body se potom průměrují. Díky tomu výsledek reprezentuje názor více hodnotitelů a vy můžete být v klidu a medaili věřit.

Tabulka pro 100 bodový hodnotící systém

Reálně se jedná spíš o 30 bodový systém

Víno se hodnotí ze 4 úhlů pohledu. I kdybyste ve všech kategoriích dali nejnižší počet bodů, víno celkem bude mít 40 bodů.

 • barva
 • vůně
 • chuť
 • celkový dojem

Ve skutečností se ale body pohybují v rozmezí mezi 80 a 95 body. To hezky ilustruje i tenhle graf, kde jsou základem výsledky za 5 let (2009 - 2013) z Wine Spectator.

Četnost hodnocení vína

Všimněte si, že nejvíce bodů je uděleno od 82 do 94. Hranice pod kterou se žádné víno nedostalo je 71. Proto těch 30 bodů. Dá se to rozdělit jednoduše:

 • 70 - 80: podrůměrná vína
 • 80 – 90: dobrá až výborná vína
 • 90 – 100: excelentní vína

Kde začínají medaile?

Pravidla si určuje každá soutěž sama. Většinou ale první medaile začíná na 84 bodech:

 • 90 – 100: Velká zlatá medaile
 • 86 – 90: Zlatá medaile
 • 84 – 86: Stříbrná medaile
 • 82 – 84: bronzová medaile (mnoho soutěží bronz vůbec neuděluje)

Je omezen limit počtu udělených medailí

Většinou není. Smyslem nebývá vybrat ze skupiny vín např. 5 nejlepších. Smyslem je najít vína, která nadprůměrně reprezentují svou kategorii. Což je buď odrůda nebo region původu. Což je podle nás super. Představte si, že jako laik jste někde ve vinotéce nebo supermarketu a máte si z toho množství vín vybrat. Medaile vám říká, že víno je v pořádku a skvěle reprezentuje odrůdu nebo svůj region.

Zkuste si to

Nebojte, je to opravdu snadné. Klidně si to doma zkuste a zapisujte si někam vína, která ochutnáváte. Postupně dokážete vnímat rozdíly mezi nimi a možná si podle toho dokážete lépe postavit svou škatulku vín, která vám prostě sedí nejvíc. Anebo si do svého telefonu stáhněte aplikaci Vivino. To je asi nejlepší databáze vín na světě, kde si můžete každé svoje víno uložit a ohodnotit. Nepoužívá sice 100 bodový systém, ale i přesto vás to bude bavit. Nebojte.

Vinařské Litoměřice

To je soutěž s mnohaletou tradicí. Překvapivě se koná každý rok v Litoměřicích a my se letos rozhodli tam přihlásit 10 našich vín. A víte co se stalo? 7 z nich získalo medaili. Říkáme to s takovou fanfárou právě proto, protože jsme z toho měli velkou radost. Naše vína měla v podstatě 70% úspěšnost získání medaile. A všechna zlatou! To považujeme za ojedinělý úspěch.

Jaká vína tedy získala zlatou medaili?

Vinné tipy