Chardonnay je takový malý bratranec Pinotu Noir. Jde o světově nejpopulárnější lehkou červenou odrůdu. Je milovaná pro svou ovocnost, lehkou květnatost a decentní kořenitost, které doplňuje velmi dlouhá a sametová dochuť. Prostě paráda. A my vám o Pinotu Noir řekneme všechno, co je potřeba vědět.
Charakteristika
Chuťový profil
Jak se Chardonnay zacházet?
- Servírujte při 12 až 15 °C
- Dekantace 30 minut
- Správně uskladněné vám vydrží klidně 10 a více let
Chardonnay a jídlo
Pinot Noir (Rulandské modré) je z pohledu jídla docela univerzální. A to díky vyšší kyselince a méně výrazným tříslovinám. Skvěle se hodí ke kachně, kuřecímu, věpřovému nebo houbám.
Zajímavosti o Pinot Noir
- Pinot Noir pravděpodobně pochází z oblasti Burgundsko ve Francii
- Hádáte správně. Pinot Noir má svůj den. 18. srpna!
- Pinot Noir má rád stejné mikroklima jako Chardonnay. Takže je velmi často najdete vysazené kousek od sebe.
- Šampaňské Blanc de Noir je vyrobeno právě z Pinotu Noir (a Pinotu Meunier). Ano, jsou to modré odrůdy. A z nich se vyrobí bílé šampaňské.
- Pinot Noir je unikátní tím, že se z něho vyrábí špičková vína na všech frontách. Tedy červená, růžová, bílá a taky šumivá vína.
- Podle DNA analýzy vědci zjistili, že Pinot Noir, Pinot Gris a Pinot Blanc jsou jednoduše mutací jedné odrůdy.
Kde se pěstuje
I přesto, že je Pinot Noir modrá odrůda, tak má rád spíš mírné klima se svěžím větrem. Žádné velké vedro nemá moc rád. Ve světě ho díky tomu často najdete v údolích. Nebo blízko vodních nádrží. U nás se mu skvěle daří na Moravě. A taky v Čechách!
Moravský Pinot Noir 🇨🇿
Chuť: ostružiny, maliny, jahody, švestky, povidla
K nám se odrůda pravděpodobně dostala díky Karlu IV., který ji z Francie sem údajně dovezl. Neví se to ale na 100 %. Nicméně u nás se pěstuje ve všech podoblastech na Moravě, ale i v Čechách. Pinot Noir je skvělý na mělnicku, ale taky litoměřicku. U nás mu říkáme Rulandské modré.
Oproti francouzkým jsou naše pinoty méně bylinné, více ovocné připomínající tóny lesního ovoce a švestek. Někdy i povidel. Stejně jako ve Francii jsou někdy zemité, ale spíš připomínají tóny kůže.
Ty z Kalifornie jsou výrazně ovocnější. Takže naše moravské a české jsou stylově tak trochu někde mezi Francií a Kalifornií.
Francouzský Pinot Noir 🇫🇷
Chuť: třešeň, ibišek, květy růže, houby, hlína
Ve Francii se Pinot Noir pěstuje na mnoha místech. Nejslavnější je ale bezesporu Pinot Noir z Burgundska.
Zajímavé je, že se burgundský Pinot Noir pěstuje na úzkých východně nakloněných svazích. Jižně od města Dijon. Burgundsko je velmi starý region, kde se objevili Cisterciáčtí mniši už ve středověku.
V porovnání s jinými Pinoty Noir je ten burgundský víc zemitý a bylinný. Přesně tohle je znak burgundského terroir. Zajímavé je, že aby vinaři docílili výraznějších tříslovin ve víně, tak nechávají kvasit celý hroznen (neplést hrozny s bobulemi). Mladá vína jsou sice trochu drsnější, ale v lahvi mohou zrát 10, klidně i 20 let.
Pinot Noir z Kalifornie 🇺🇸
Chuť: třešeň, maliny, koření, čaj Darjeeling, vanilka
Spojené státy jsou velmi rozmanité. Kalifornie se může zdát moc horká, ale díky Tichému oceánu tam jsou místa, která jsou chladnější a často v mlze. Přesně taková jsou místa jako je Sonoma, Jižní Napa Valley a Central Coast.
Pinot Noir z Kalifornie je typicky víc ovocný a stylem takový svěží. Dostatek slunce a moderní technologie řízené fermentace dělá z Pinotu docela jednoduchou odrůdu, protože dokáží hrozny sesbírat v optimální čas. Vedle ovocných tónů mají vína taky příjemný kořenitý nádech. A to zejména díky francouzským dubovým sudům.