Jak se slaví svatý Martin, a které tradice se k němu pojí?

Den 11. listopad je pro mnohé z nás naprosto jedinečný. Myslíme na něj po celý rok, protože se konečně začnou prodávat vynikající svatomartinská vína. Jak ale tradice okolo sv. Martina vznikla? To se dozvíte v článku.

Jak chutná svatomartinské víno

Chuť se dá popsat jako svěží a mladá. Při pití se pravděpodobně vrátíte do letních měsíců, i když za okny řádí vítr a ledový vzduch. Ale nenechte se mýlit, vína jsou suchá, zbytkový cukr je do 9 g/l. To zajistí příjemný pocit na jazyku, kterého nebudete další den po probuzení litovat.

Tradiční chuť je způsobena krátkým zráním, což má za následek také to, že se svatomartinské víno musí vypít v rozsahu pár týdnů (max. do Velikonoc). Ale samozřejmě, čím dříve ho vypijete, tím víc vám toho nabídne.

Vybere si opravdu každý

Milovníci vína se dělí do tří kategorií. Aby si svatomartinské víno užil opravdu každý, vyrábí se ze všech 3 druhů.

  • Lehké bílé víno seženete z odrůd Veltlínské červené rané, Muškát moravský a Müller Thurgau.
  • Červené víno se rodí z Modrého Portugala nebo Svatovavřineckého.
  • A romantické růžové víno se vyrábí z odrůd Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké.

Jaké si vyberete vy? Jedna láhev určitě stačit nebude.

Naše tipy k ochutnání

suchédoručíme do 11.11.předprodej skončil
Svatomartinské 2021: Müller Thurgau Rodinné vinařství Sedlák Vínoodbodláků.cz
suchédoručíme do 11.11.předprodej skončil
Svatomartinské 2021: Zweigeltrebe Rosé Rodinné vinařství Sedlák Vínoodbodláků.cz
suchédoručíme do 11.11.předprodej skončil
Svatomartinské 2021: Modrý portugal Rodinné vinařství Sedlák Vínoodbodláků.cz

Kdo to byl svatý Martin?

Samozřejmě se vše točí okolo svatého Martina. Ten se podle různých zdrojů narodil roku 316 n. l. v Maďarsku a po 15. narozeninách se kvůli otci přidal k armádě. Traduje se, že se mu díky jeho neobvyklé štědrosti zjevil samotný Ježíš. O den dříve totiž daroval svůj vojenský plášť nemocnému žebrákovi. Do pláště byl zahalen zmíněný Kristus, což bylo pro Martina tak neuvěřitelné, až se rozhodl, že svůj život odkáže a zasvětí bohu. K bohu však tíhnul většinu svého života.

Z armády odešel a žil nějakou dobu jako poustevník. Následně se přidal k biskupovi Hilariovi ve Francii, stal se knězem a započal svou křesťanskou cestu. Po celý svůj život byl oblíbený u chudých a obyčejných lidí a neoblíbený u bohatých. Je považován za patrona vojáků, jezdců, koní, podkovářů, vinařů a mnohých dalších.

Proč se peče zrovna husa?

Říkáte si, proč se k vínu podává tradičně pečená husa? Není to úplně jisté. Říká se, že je to za trest, protože husy kejháním svatého Martina prozradily, když se skrýval v jejich blízkosti. Další vysvětlení je to, že rušily venkovní kázání. 

Na své si přijdou i milovníci dezertů 

K huse se obvykle podává červené zelí a knedlíky. Sladkou tečku zajišťují svatomartinské rohlíčky ve 4 příchutích - tvaroh, ořechy, mák a povidla. Setkat se můžete i s jablečnými lívanci.

Jak to tak bývá, lidé si příchutě a recepty rádi upravují. Záleží tedy pouze na vašich chutích.

 

Přejeme vám krásně strávený podzimní čas se sklenicí vynikajícího vína. 

 

Výroba vína