Ryzlink rýnský (Riesling)

Máte chuť na lok pěkně sladké historie? Starobylý Ryzlink rýnský (RR) je skvělou volbou. Pojďme si povědět vše o jeho původu, historii a hlavně o jeho lahodné chuti, která přijde vhod nejen během teplých letních večerů.

Historie a původ Ryzlinku rýnského

Ryzlink rýnský můžeme mezi víny označit za takovou malou celebritu. Najít ho můžeme totiž třeba v ilustrované knize Herbal od Hieronyma Bosche z roku 1546, ale historie této odrůdy sahá ještě mnohem dále.

Historii jeho pěstování je možné doložit už od roku 1435 a to v oblasti horního Rýna, ze které se rychle rozšířila do zbytku Německa a postupem času i do celého světa.

U nás se podle některých RR pěstuje už od doby Karla IV., který k nám měl údajně tuto odrůdu osobně dovézt, jestli je to pravda však nevíme. Většina pramenů se přiklání k tomu, že k rozšíření RR na našem území došlo až v 17. století prostřednictvím řádu Svatého Benedikta.

Jisté však je, že ve Státní odrůdové knize České republiky je Ryzlink rýnský od roku 1941 a dnes se na našem území pěstuje téměř všude – zabírá 7 % celkové plochy vinic. Nejlépe se mu daří v okolí města Bzenec, ale spokojený a velmi oblíbený je RR také na Znojemsku a Strážnicku. Velmi se mu daří také v Čechách, kde se pěstuje v Mělnické i Litoměřické podoblasti.

Původ Ryzlinku rýnského

Ryzlink rýnský je jednou z nejkvalitnějších odrůd pro výrobu bílého vína a jednou z mála bílých odrůd, která má skvělé předpoklady k vyzrávání v lahvi. Ptáte se, jaké odrůdy mu daly do vínku jeho jedinečné vlastnosti?

RR určitě vznikl spontánním křížením a to pravděpodobně odrůdy Gouais blanc, která se vyznačuje silnou kyselinkou a vitalitou s Tramínen červeným. Teda přesněji s křížencem Tramínu červeného a další neznámé odrůdy z údolí Rýna.

Vzhledem k tomu, že Tramín červený do této oblasti přivezli pravděpodobně Římané,je rodokmen Ryzlinku rýnského opravdu světový a díky svému divokému a ne úplně objasněnému původu se tato odrůda vyznačuje velkou odolností proti nepřízni počasí(což rozhodně pomáhá její oblíbenosti mezi vinaři), maličkými bobulemi a naprosto jedinečně lahodnou chutí.

A pamatujte na jednu věc. Ryzlink rýnský nemá vůbec nic společného s Ryzlinkem vlašským. Takže není Ryzlink jako Ryzlink. Když to vezmeme do slangu, tak je prostě Ryzlink a pak je “vlašák”.

Charakteristika Ryzlinku

Na barvu i chuť Ryzlinku má (stejně jako u většiny ostatních odrůd) vliv především jeho věk.

Mlaďoučký Ryzlink bude mít ve sklence velmi světlou žlutou barvu a výraznou ovocnou složku, ve které najdete především chutě citrusových plodů (limetka, citron).

V trošku starším Ryzlinku pak můžeme nalézt chuť ananasu či meruněka pokud snad cítíte medový nebo dokonce petrolejový nádech, jedná se o lahvově velmi vyzrálé víno.

Vyzrálost poznáte také podle barvy, která může (s troškou nadsázky) připomínat tekoucí zlato či jantar.

Chuť Ryzlinku je osvěžující, plná a jednoduše řečeno: prostě skvělá!

Stejně jako ostatní bílá vína, i RR si vychutnáte nejlépe vychlazený. Ideální teplota podávání Ryzlinku rýnského je 6 °C.

A k jakému pokrmu si láhev Ryzlinku otevřít? Těch je!

Z masa můžete sáhnout po kachně, vepřovém (včetně slaniny), krevetkách nebo krabovi v jakékoliv úpravě.

Pokud si chcete RR vychutnat s rybou jako je např. pstruh nebo losos, sáhněte po kabinetu, který je vhodnou volbou také ke studeným předkrmům.

Ryzlink rýnský se skvěle doplňuje také s indickou a asijskou kuchyní – skořice, nové koření, kury, sójová omáčka, chilli a zázvor v kombinaci s Ryzlinkem dovedou vytvořit skutečně příjemný zážitek. Stejně tak se skvěle hodí k pokrmům s kokosovým mlékem, cuketou, tofu nebo mrkví.

Pokud si chcete RR vychutnat se sýrem, chybu neuděláte s klasickými jemnými sýry z kravského mléka.

Odrůdy