Víte, jak chutná frizzante?

Člověk by si řekl, že jsou bubliny jako bubliny. Není ale tak úplně pravda. Jsou totiž jemně perlivé bubliny a pak šumivé bubliny. Tedy Frizzante vs. Spumante. Rozdíl je v prvé řadě v ceně. Za Frizzante se totiž neplatí spotřební daň. A pak je rozdíl i v chuti. Frizzante je jednoznačně dokonalou letní volbou.

Co je frizzante?

Slovo frizzante je původem italské. V překladu znamená jemně perlivé a přesně tato slova tento typ vína dokonale vystihují.

V kontextu českých a moravských vín frizzante většinou označuje nápoje s přidaným oxidem uhličitým, který vínu dodává osvěžující bublinky. Někteří vinaři používají svoje vlastní CO2, které v jejich vinařství vzniká přirozeně během kvašení vín.

Frizzante patří k levnějším vínům. Do lahví se plní pod tlakem, díky čemuž je jeho výroba oproti šumivým vínům rychlejší a tím i levnější. Tato technika plnění se používá většinou u mladého a lehkého vína, které tak má jemnou a osvěžující chuť.

Frizzante většinou poznáte už podle lahve, která má buď šroubový uzávěr nebo korek zajištěný provázkem. Pořídit si ho můžete také v plechovce – jedná se tak o ideálního společníka do kabelky či batohu na letní výlety nebo piknikování. Uzávěr zároveň souvisí s příjemnou cenou, jelikož se na tahle vína nevztahuje spotřební daň.

Frizzante nebo prosecco?

Když se řekne jemně perlivé víno, většina lidí si vybaví prosecco. Prosecco je naprostou klasikou, kterou zvlášť v letních měsících miluje snad každý.

A co má prosecco společného s frizzante? Možná už jste uhodli, že společným jmenovatelem jsou bublinky. Prosecco se totiž rozděluje na Frizzante a Spumante. Frizzante je jemně perlivé se šroubem nebo korkem zajištěným provázkem. Spumante má výrazně intenzivnější perlení a je uzavřeno korkem s tzv. agrafou. Agrafa je takový ten veleslavný drátek okolo korku.

Ročně se vyrobí 650 milionů lahví prosecca. Jak si z takového množství vždy správně vybrat? Přečtěte si náš článek o Proseccu a už nikdy nesáhnete vedle.

U prosecca je Frizzante zpravidla jeho cenově dostupnější varianta. Už jen díky tomu, že nepodléhá spotřební dani. Prosecco Frizzante se často používá jako součást míchaných nápojů (především do milovaného Aperol Spritz nebo Grepino). Setkáte se s ním také v restauracích a barech, kde se prodává rozlévané prosecco.

Bublinky ve frizzante jsou o něco méně výrazné než u exkluzivnějšího spumante prosecca.

Frizzante jako dokonalý společník nejen do letních dnů

Přestože (nebo možná spíš právě protože?) frizzante není luxusním vínem a s takovým šampaňským se srovnávat prostě nedá, jedná se o dokonalého společníka do letních dnů.

Jak už jsme zmínili, variantu v plechovce můžete pohodlně vzít kamkoliv s sebou, ale na letním pikniku určitě oceníte i frizzante úplně bez cukru, čímž je Profondo z Vini Tonon. Díky tomu, že nemá žádný cukr, tak mu u nás interně říkáme fitness víno.

Na jeho chuť to však nemá nejmenší vliv a dokonale si ho vychutnáte například s mandlemi či uzeným masem – k pikniku prostě ideál!

A to platí v podstatě o jakémkoliv frizzante, které si u nás vyberete.

Kategorizace vín