Blog: Přívlastková vína ČR: 5 prémiových kategorií českých a moravských vín

V minulém článku jsme se mrkli na jakostní a zemská vína v České republice. Jsou to sice základní kategorie našich vín. Neznamená to ale, že jsou špatná. Mají své místo na trhu a jsou velmi oblíbená. My preferujeme zemská vína. Častokrát se totiž jedná o vína přívlastkových kategorií, která jsou záměrně zatříděny jako zemská vína. A co vlastně jsou ty přívlastky?

Je to přívlastek nebo není?

V minulém článku jsme si vysvětlili princip, podle jakého se moravská a česká vína řadí do jednotlivých kategorií. Princip je založený na vyzrálosti hroznů, které se měří ve stupních normalizovaného moštoměru. A ten náš tížený break-even point, který rozhodne o tom, jestli víno smí být přívlastkovým je 19° NM, tedy 19 kg přírodního cukru na 100 litrů moštu.

Přívlastky, které v ČR rozlišujeme

Kabinet
19° NM
Pozdní sběr
21° NM
Výběr z hroznů
24° NM
Výběr z bobulí
27° NM
Výběr z cibéb
32° NM

Proč jsou přívlastková vína výrazně dražší?

Už jenom z podstaty jde o prémiová vína. O to nejlepší co z Čech a Moravy můžete ochutnat. Proto jsou dražší. Nicméně cenu u vín zvedají ještě další faktory spojené s přísnou kontrolou celého procesu sběru, výroby a uvedením na trh. To zajišťuje SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce).

Cenu přívlastkových vín zvedají faktory spojené s přísnou kontrolou celého procesu sběru, výroby a uvedením na trh.

Kontrola při sběru

Každá naše podoblast má přidělené své garanty. Ti se musí nacházet u sběru, kde potvrdí cukernatost sbíraného hrozna. Za což vinař samozřejmě musí zaplatit správní poplatek.

Uvedení vína na trh

Opět tady máme SZPI. Vinař musí už nalahvovaný vzorek společně s ověřením cukernatosti a analytickým rozborem dodat na SZPI. Tam víno prochází komisí, která víno senzoricky ověřuje. Jinými slovy ho ochutnává. A s tím jsou spojeny další náklady.

Mimochodem, ten zatřiďovací proces od SZPI je dost důležitý. Komise se skládá ze zkušených hodnotitelů vína, kteří umí odhalit vadná vína a vína, která nedosahují požadované kvality daného přívlastku. Proto, když si kupujete jakékoliv víno s přívlastkem (třeba pozdní sběr), tak víte, že na 99 % nebude vadné. Samozřejmě se občas něco může projevít během doby zrání v lahvi (už po uvedení na trh). Nejčastěji se projevuje pachuť po korku.

Nicméně zásadně problémová vína se k vám téměř nemají šanci dostat.

Je v přívlastcích chuťový rozdíl?

Ano je. Je to ale docela složitá otázka a dá se u ní debatovat asi tak 5 večerů v řadě. U sklenky dobrého vína samozřejmě. Nicméně jak to vnímáme my?

Kabinetní víno

19°NM: lehká a osvěžující vína

My kabinet vnímáme jako lehká a osvěžující vína. Často jsou velmi ovocná. Skvěle chutnají třeba v létě, kdy je venku někdy až zbytečně moc horko. Červená kabinetní zase mají spíš jemnou tříslovinu a méně hutné tělo. Můžete si je třeba trochu vychladit a zaručeně si svou lahev užijete.

Náš tip: Hibernall kabinet Josef Dufek

Pozdní sběr

21°NM: lehčí a osvěžující nebo vyzrálá a chuťově komplexní

Pozdní sběry jsou asi nejméně čitelné. Může jít o velmi svěží a lehá vína. Ale také a pěkně vyzrálá a chuťově komplexní. Proto je důležité sledovat ročník. Když má víno za sebou například už 3 roky, tak spíše čekejte plnost, medovost a komplexitu. Naopak mladá, roční nebo dvouletá vína jsou spíš krásně svěží a živá.

Náš tip: Ryzlink vlašský Flower Line Mikrosvín Mikulov

Výběr z hroznů

24°NM: hutnější a velmi komplexní vína

Tady už nic moc osvěžujícího nehledejte. Jde o hutnější a velmi komplexní vína. Je také důležité si dávat pozor na další faktor. A tím je zbytkový cukr. Pokud je víno suché, tak zpravidla má vysoký alkohol. Klidně přes 13 %. Naopak tady už můžete najít sladší kousky. Není ale pravidlem, že výběr z hroznů je prostě sladké víno.

Náš tip: Hibernal výběr z hroznů Vinařství Omasta

Výběr z bobulí

27 °NM: nemusí se jednat o sladké víno

Ani tady neplatí pravidlo, že se musí jednat o sladké víno. Může být suché. Nicméně sledujte alkohol. Suchý výběr z bobulí může mít i okolo 15 objemových procent alkoholu. A to už vyžaduje opravdový um vinaře. Musí totiž s množstvím alkoholu citlivě pracovat tak, aby v chuti nepálil.

Náš tip: Rulandské šedé Barrique výběr z bobulí Zbyněk Osička

Výběr z cibéb

32 °NM: vyrobeno z přezrálých hroznů

Tohle už je tak trochu mazec. Jde o tak přezrálé hrozny, že se vyskytují poměrně málo. A když už se vyskytnou, tak bývají napadené plísní. Pokud jde o ušlechtilou plíseň, tzv. botritidu, tak se nemusíte ničeho bát. Stane se ale to, že plíseň naruší slupku hrozna. Tím se začne vypařovat voda. Mošt z takových hroznů je pak extrémně sladký. 32 kilo na 100 litrů moštu je celkem slušná porce cukru. Jde o rarity, skvosty. Není jich moc. A hodí se k nějakým významným příležitostem. A nebo pokud rádi zkoušíte nepoznané. Na každodenní skleničku to alel rozhodně není.

Ještě tady je speciální kategorie ledových a slámových vín. To ale necháme na samostatný článek. Ještě na závěr dodáme, že podobný systém se používá v Německu a Rakousku. Ještě aby ne, když ten náš se u sousedů inspiroval.

Kategorizace vín