V minulém článku jsme se mrkli na jakostní a zemská vína v České republice. Jsou to sice základní kategorie našich vín. Neznamená to ale, že jsou špatná. Mají své místo na trhu a jsou velmi oblíbená. My preferujeme zemská vína. Častokrát se totiž jedná o vína přívlastkových kategorií, která jsou záměrně zatříděny jako zemská vína. A co vlastně jsou ty přívlastky?
Je to přívlastek nebo není?
V minulém článku jsme si vysvětlili princip, podle jakého se moravská a česká vína řadí do jednotlivých kategorií. Princip je založený na vyzrálosti hroznů, které se měří ve stupních normalizovaného moštoměru. A ten náš tížený break-even point, který rozhodne o tom, jestli víno smí být přívlastkovým je 19° NM, tedy 19 kg přírodního cukru na 100 litrů moštu.
Přívlastky, které v ČR rozlišujeme
Kabinet | 19° NM |
Pozdní sběr | 21° NM |
Výběr z hroznů | 24° NM |
Výběr z bobulí | 27° NM |
Výběr z cibéb | 32° NM |
Proč jsou přívlastková vína výrazně dražší?
Už jenom z podstaty jde o prémiová vína. O to nejlepší co z Čech a Moravy můžete ochutnat. Proto jsou dražší. Nicméně cenu u vín zvedají ještě další faktory spojené s přísnou kontrolou celého procesu sběru, výroby a uvedením na trh. To zajišťuje SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce).
Cenu přívlastkových vín zvedají faktory spojené s přísnou kontrolou celého procesu sběru, výroby a uvedením na trh.
Kontrola při sběru
Každá naše podoblast má přidělené své garanty. Ti se musí nacházet u sběru, kde potvrdí cukernatost sbíraného hrozna. Za což vinař samozřejmě musí zaplatit správní poplatek.
Uvedení vína na trh
Opět tady máme SZPI. Vinař musí už nalahvovaný vzorek společně s ověřením cukernatosti a analytickým rozborem dodat na SZPI. Tam víno prochází komisí, která víno senzoricky ověřuje. Jinými slovy ho ochutnává. A s tím jsou spojeny další náklady.
Mimochodem, ten zatřiďovací proces od SZPI je dost důležitý. Komise se skládá ze zkušených hodnotitelů vína, kteří umí odhalit vadná vína a vína, která nedosahují požadované kvality daného přívlastku. Proto, když si kupujete jakékoliv víno s přívlastkem (třeba pozdní sběr), tak víte, že na 99 % nebude vadné. Samozřejmě se občas něco může projevít během doby zrání v lahvi (už po uvedení na trh). Nejčastěji se projevuje pachuť po korku.
Nicméně zásadně problémová vína se k vám téměř nemají šanci dostat.
Je v přívlastcích chuťový rozdíl?
Ano je. Je to ale docela složitá otázka a dá se u ní debatovat asi tak 5 večerů v řadě. U sklenky dobrého vína samozřejmě. Nicméně jak to vnímáme my?
Kabinetní víno
19°NM: lehká a osvěžující vína
My kabinet vnímáme jako lehká a osvěžující vína. Často jsou velmi ovocná. Skvěle chutnají třeba v létě, kdy je venku někdy až zbytečně moc horko. Červená kabinetní zase mají spíš jemnou tříslovinu a méně hutné tělo. Můžete si je třeba trochu vychladit a zaručeně si svou lahev užijete.
Náš tip: Hibernall kabinet Josef DufekPozdní sběr
21°NM: lehčí a osvěžující nebo vyzrálá a chuťově komplexní
Pozdní sběry jsou asi nejméně čitelné. Může jít o velmi svěží a lehá vína. Ale také a pěkně vyzrálá a chuťově komplexní. Proto je důležité sledovat ročník. Když má víno za sebou například už 3 roky, tak spíše čekejte plnost, medovost a komplexitu. Naopak mladá, roční nebo dvouletá vína jsou spíš krásně svěží a živá.
Náš tip: Ryzlink vlašský Flower Line Mikrosvín MikulovVýběr z hroznů
24°NM: hutnější a velmi komplexní vína
Tady už nic moc osvěžujícího nehledejte. Jde o hutnější a velmi komplexní vína. Je také důležité si dávat pozor na další faktor. A tím je zbytkový cukr. Pokud je víno suché, tak zpravidla má vysoký alkohol. Klidně přes 13 %. Naopak tady už můžete najít sladší kousky. Není ale pravidlem, že výběr z hroznů je prostě sladké víno.
Náš tip: Hibernal výběr z hroznů Vinařství OmastaVýběr z bobulí
27 °NM: nemusí se jednat o sladké víno
Ani tady neplatí pravidlo, že se musí jednat o sladké víno. Může být suché. Nicméně sledujte alkohol. Suchý výběr z bobulí může mít i okolo 15 objemových procent alkoholu. A to už vyžaduje opravdový um vinaře. Musí totiž s množstvím alkoholu citlivě pracovat tak, aby v chuti nepálil.
Náš tip: Rulandské šedé Barrique výběr z bobulí Zbyněk OsičkaVýběr z cibéb
32 °NM: vyrobeno z přezrálých hroznů
Tohle už je tak trochu mazec. Jde o tak přezrálé hrozny, že se vyskytují poměrně málo. A když už se vyskytnou, tak bývají napadené plísní. Pokud jde o ušlechtilou plíseň, tzv. botritidu, tak se nemusíte ničeho bát. Stane se ale to, že plíseň naruší slupku hrozna. Tím se začne vypařovat voda. Mošt z takových hroznů je pak extrémně sladký. 32 kilo na 100 litrů moštu je celkem slušná porce cukru. Jde o rarity, skvosty. Není jich moc. A hodí se k nějakým významným příležitostem. A nebo pokud rádi zkoušíte nepoznané. Na každodenní skleničku to alel rozhodně není.
Ještě tady je speciální kategorie ledových a slámových vín. To ale necháme na samostatný článek. Ještě na závěr dodáme, že podobný systém se používá v Německu a Rakousku. Ještě aby ne, když ten náš se u sousedů inspiroval.