Když váš štvou předsudky o Bordeaux

Nedávno jsme k nám konečně dovezli jedno trochu jiné víno. Z trochu jiného vinařství, které najdete v tradičním Bordeaux. Adrien Surain se vrátil z Hong Kongu, aby svojí rodině pomohl zachránit krachující rodinné vinařství.

Chtěl se z Hong Kongu přestěhovat do New Yorku. Rodinné vinařství ale bylo na pokraji sil. Vyrábělo pouze 500 lahví ročně. Do toho Adrienovi onemocněla maminka. Do New Yorku už tak nikdy neodjel. Pomáhla mamce se zotavit a do toho pozvednout vinařství. Mezitím se do vinařiny tak zamiloval, že u ní už zůstal. Vína si dělá hodně po svém a moc se neohlíží na tradici Bordeaux vín. Proto vás možná zarazí design etiket, názvy vín a taky možná to, že vína jsoou naturální. News Drinker dokonce bez přidané síry. Chateau Surain je tak jiné a zajímavé, že jsem Adrienovi poslal pár otázek. A on mi na ně dal super odpovědi.

Rozhovor s Adrienem

Jak jsi se dostal k vínu?

Posledních 9 let jsem byl expat. Žil jsem v Hong Kongu, který jsem se po letech rozhodl opustit a přesunout se do New Yorku. Plán byl se cestou zastavit na chvíli doma ve Francii a pokusit se strýcovi pomoct zachránit naše rodinné vinařství, které bylo velmi blízko svému konci.

Do toho mi ještě vážně onemocněla moje mamka. Proto jsem se rozhodl zůstat trochu déle, pomoct mamce se plně zotavit. Až pak jsem chtěl odjet do New Yorku. No a mezitím jsem se do vinařiny opravdu zamiloval. Tak jsem zůstal s tím, že musíme naše vinařství zachránit.

Jakou má vaše chateau historii?

Naše rodina se vinařině věnuje už 100 let. Já jsem čtvrtá generace.

Kolik ročně vyrobíte lahví?

Když jsem přijel z Hong Kongu, tak to bylo 500 lahví. Teď vyrábíme 70 000 lahví a v příštích 4 letech se chceme dostat na 130 000. Což je na Bordeaux opravdu velmi málo. Jsme malé vinařství.

Kde přesně se vaše chateau nachází? A jak místo ovlivňuje chuť vašich vín?

My jsme na pravém břehu (víc o tom, co je to levý a pravý břeh najdete tady). Hodně blízko řeky na útesu, který je orientován na západ. Díky tomu je u nás hodně slunce. Díky blízkosti řeky je u nás jiné mikroklima než například 5 km od nás směrem do vnitrozemí.

Na jaké odrůdě vaše vína stojí?

90 % produkce je Merlot.

Proč jsi se rozhodl vína vyrábět naturálním způsobem?

Dva roky zpátky jsem se rozhodl vydat na cestu po Evropě. Najezdil jsem 11 000 km. Obešel jsem snad všechny profíky, kteří se zabývají vínem, protože jsem chtěl vědět co lidi chtějí pít. Jaké víno si chtějí koupit.

Došel jsem k tomu, že lidi chtějí pít ovocná vína. K tomu, abych dokázal vytvořit co nejovocnější víno, tak naturální způsob výroby je podle mě to nejlepší řešení. I přesto, že to je docela komplikované a riskantní.

Na tuhle otázku jsem se těšil. Řekneš nám příběh, který je za tvými etiketami?

News Drinker je naše naturální víno bez přidané síry. Je to něco o čem se v médiích hodně píše. Lidé o tom hodně čtou, ale skoro nikdo to vlastně neochutnal. Proto na etiketě jsou dva lidé, kteří si čtou o naturálním víně a řeší to spolu. A s tím by měli přestat. Je čas to ochutnat.

Máme i víno Popcorn (to ještě v nabídce nemáme, čekáme až Adrien bude mít nový ročník). To je zase o tom, že když si doma děláte popcorn, tak ten v jistou chvíli začne vřít. To je úplně stejný jako když vinař z Bordeaux pořád dokola slyší o tom, že vína Bordeaux jsou drahá, příliš stará atd. Proto máme Popcorn. S tím vínem je sranda, je mladé a dostupné.

Merlot News Drinker 2020 (naturální víno bez přidaných siřičitanů)

Čím dalším jste ještě jiní od ostatních Bordeaux vinařů? Teda kromě toho, že víno děláte naturálně…

No hele, řekl bych, že tím, že si víno sám vyrobím a taky prodám. To tady v Bordeaux není úplně normální. Vždycky tady je nějaký prostředník. Sám víno vyrábím a zároveň jsem v osobním kontaktu se zákazníkem. Díky tomu jsem celkem agilní a hned zodpovím jakékoliv dotazy a tak.

Poraď nám…jak si tvoje víno užijeme nejlíp?

Okolo vína se dělá zbytečná omáčka. Hromada keců 😂. Nejlepší je, když si moje víno prostě kdykoliv otevřete a užijete si ho s dobrými lidmi okolo vás.

Kam dál?

Rozhovory