Hrozny odrůdy Malbec

Každý rok 17. dubna se ve světě slaví Den Malbecu. Je to trochu zázrak, protože než se Malbecu ujala Argentina, nikdo o něm skoro nevěděl. Ve světě se téměř nepěstoval. Jen v Bordeaux, kde se používá jako minoritní složka bordeaux blendů. A dnes? Dnes je na 70% plochy argentinských vinic a svět ho miluje!

Původ Malbecu

Ten opravdu není v Argentině. I když si to mnoho lidí stále myslí. Malbec je odrůda, která vznikla v Jihozápadní Francii, hned vedle regionu Bordeaux. Tam ale vlastně do dnes hraje vedlejší roli. Je pouze minoritní součástí bordeaux vín.

Původ je v Cahors. To je apelace, která je součástí regionu Jihozápadní Francie, který po proudu řeky Garonne plynule přechází v Bordeaux. Na lahvích vín Cahors ale Malbec vůbec nenajdete. Jeden důvod je ten, že ve Francii se odrůdy na etikety moc nepíší. Ten druhý je, že místní mu tam říkají Côt. Apelaci Cahors najdete na řece Lot.

Jihozápadní Francie

V Cahors je zajímavé klima, které ovlivňuje jak Atlantik, tak Středozemní moře. To znamená, že v noci převládá chlad a ve dne zase horko. Díky tomu Malbec v téhle oblasti dokáže hezky dozrát. Větrný Atlantik zase zajistí, že hrozny nehnijí.

Nicméně Malbec stále neměl svoji slávu. To až když se objevil v Argentině. Lépe řečeno – v Mendoze.

Nástup Argentiny

Odrůda se v Argentině objevila už v roce 1868. Nicméně svět se o argentinském Malbecu dozvěděl až na přelomu tisíciletí.

V 50. letech už v Mendoze bylo vysazených 50 000 ha. Nicméně Argentina stále hledala tu svou odrůdu a spíš se profilovala svojí vlastní verzí Chardonnay a Cabernetu Sauvignon. O Malbec na trhu nebyl zájem, protože ho nikdo neznal.

Podíl Malbecu na světě

V 80. letech do Argentiny začali přicházet vinaři ze zahraničí a ti volali po Malbecu. Postupně tak začali probouzet zájem. Argentina si konečně přiznala, že dávat světu vlastní verzi Chardonnay nebo Cabernetu není úplně ono. Uvědomila si, že Mendoza je naprosto fenomenálním místem pro pěstování Malbecu. Uvědomila si, že by světu měla dát Malbec. To se plně projevilo na přelomu tisíciletí.

Za 20 let si Malbec získal miliony lidí po celém světě.

Proč se mu v Argentině daří?

Malbec je velmi náročná odrůda na pěstování. Potřebuje hodně slunce a málo vlhkosti. Jinak je u ní riziko různých hnilob a plísní. Z toho důvodu je v Bordeaux v menšině a dominantní je snad jen v už zmiňovaném Cahors.

V Argentině – zejména v Mendoze – tohle všechno má. Má hodně, ale opravdu hodně slunce. A k tomu sucho. Díky nadmořské výšce hor si navíc udrží i kyselinu. A tohle je kombinace, která z něj dělá světovou špičku. Náročnost pěstování Malbecu je v těchto podmínkách daleko nižší. Odrůda zároveň dává i výborné výnosy. Díky tomu jsou základní (a přesto chuťově výborné) Malbecy cenově dostupné.

Mendoza

I orientace v kvalitě je tady relativně jednoduchá. Prostě čím lepší Malbec chcete, tím do vyšší nadmořské výšky běžte.

Slunce mu dává ovocnost

Malbec z Mendozy je neskutečně ovocný. Někdy tak může působit i trochu sladce. I přesto, že je suchý. A to je díky slunci. V Mendoze je 70 % všech argentinských vinic (většina je Malbec) a to hlavně díky tomu, že v téhle oblasti je ještě víc slunce a ještě větší sucho.

Půda je jílovito-písčiná. Díky tomu mohou kořeny růst hluboko a díky tomu jsou vína také trochu minerální. A písek, ten zase pomáhá snižovat vlhkost a snižuje tak riziko hniloby.

Víte, že…

…se Malbec komerčně už pěstuje i na Moravě? Do odrůdy se pustil Štěpán Maňák, který rád zkouší různé odrůdy. Dokonce byl jeden z prvních, kdo se tady pustil i do Merlotu, na který už tady nikdo divně nekouká. Zpátky k Malbecu.

V malé obci Žádovice na Slovácku jsou pro skvělá a hutná červená skvělé podmínky. I pro ten Malbec. I přesto, že pěstování je pro Štěpána o dost větší výzvou, než pro jeho kolegy v Argentině. Ochutnejte a uvidíte sami.

Jak chutná Malbec?

Tohle víno je pro milovníky plných a výrazných červených vín. Lidé ho milují zejména pro svou výraznou chuť, ovocnost (švestky, ostružiny) a čokoládové tóny)

Malbec Charakteristika

Pozor na to, že Malbec nemá oproti Cabernetu tak dlouhou dochuť. Kvůli tomu není tak dobrou volbou k hovězím steakům. Lepší volbou jsou jemnější červená masa. Naopak Malbec je úplně dokonalý k vyzrálým modrým sýrům…ano, k těm, které se úplně roztékají.

Vtipná fakta

  • Malbec miluje slunce. To mu pomáhá k silnější slupce a výraznějšímu barevnému pigmentu. Díky tomu má Malbec svoji unikátní barvu.
  • Argentina zachránila Malbec. Než se tak stalo, tak šlo o téměř zapomenutou odrůdu v Jihozápadní Francii v oblasti Cahors. Dneska se pěstuje na 75% ploch argentinských vinic a svět ho miluje. Dokonce slaví i svůj den. Ano, i u nás v ČR.
  • Jak odhalit Malbec? Ve skleničce vytváří purpurový prstenec a neprůhlednou fialovou barvu. Easy!
  • Čím výš, tím líp! V nízkých nadmořských výškách ztrácí kyselinu. Naopak v těch vysokých se mu daří skvěle, drží si kyselinu. I díky tomu, že tam jsou velké rozdíly mezi dnem a nocí.
  • Je to týmový hráč. Samotný Malbec je TOP. Ale v blendech, tam je ještě lepší. Zejména s Cabernetem Sauvignon.
  • Zapište si do kalendáře. Jeho den je vždy 17. dubna a už se slaví i u nás v ČR.
  • Míň dubu, než se může zdát. A to díky tomu, že je pořádně ovocný. Například náš Malbec 505 dřevo neviděl vůbec. Naopak těm nejlepším většinou stačí okolo 20 měsíců.

Kam dál

Odrůdy