Víno a antioxidanty – může víno skutečně prospívat zdraví?

Tak jak se to má? Je víno zdraví prospěšné, nebo ja každá kapka alkoholu pověstným „hřebíčkem do hrobu”? Jako se vším samozřejmě záleží na míře. Víno skutečně může být v přiměřeném množství zdraví prospěšné a to především díky antioxidantům, které obsahuje. Co to antioxidanty jsou a jak fungují v kombinaci s vínem?

Co jsou antioxidanty a jaká je jejich role v těle?

O antioxidantech se hodně píše a mluví. Většinou v souvislosti v boji proti „volným radikálům” a celkové zdravotní prospěšnosti. Zvlášť výrobci potravin plných antioxidantů hodně mluví o jejich prospěšnosti, ale mají opravdu takový význam a má cenu snažit se je konzumovat za každou cenu?

Co to antioxidanty jsou?

Antioxidanty chrání tělo před volnými radikály a oxidativním stresem, což jsou dva faktory, které mohou poškozovat buňky a přispívat jejich stárnutí. Nebudeme se pouštět do podrobného vysvětlování toho, jak volné radikály vznikají (v krátkosti ale můžeme zmínit, že za ně může kyslík, ano, je to trošku paradox), protože to bychom tu byli opravdu dlouho. Tělo si volné radikály tvoří samo, protože je v určité míře potřebuje, což samozřejmě znamená, že si před jejich škodlivými účinky umí vytvořit i jistou formu ochrany v podobě antioxidačních enzymů jako je např. glutathion peroxidáza, který v těle mění jedovatý a karcinogenně působící peroxid vodíku na neškodnou vodu a molekulární kyslík.

Kromě našeho těla se antioxidanty vyskytují také v potravě. Především v ovoci a zelenině, ale samozřejmě také ve víně.

Jaké antioxidanty se ve víně nacházejí?

Antioxidanty jsou zásadní součástí našeho oblíbeného nápoje a odpovídají za velkou část jeho charakteristik, jako je barva a chuťový profil vína.

Jeho hlavní antioxidativní složkou je resveratrol. Dále se ve víně nacházejí také:

  • polyfenoly,
  • flavonoidy,
  • quercetin,
  • epikatechin.

Nebudeme si tu přesně rozepisovat konkrétní funkce a fungování jednotlivých antioxidantů, protože to by opět bylo spíše na vědeckou práci než na článek o (ne)prospěšnosti vína. Místo toho se pojďme podívat na to, jaké prospěšné účinky tyto antioxidanty (a s nimi i víno), mají.

Přínosy antioxidantů (a vína) pro zdraví

Volné radikály mohou v těle napáchat spoustu škody. Antioxidanty jejich záškodnictví zamezují a tím mají pozitivní vliv na téměř všechny tělesné funkce.

Jaké všechny benefity můžeme od pravidelné a dostatečné konzumace antioxidantů (neplést si s pravidelným a přehnaným pitím vína) čekat?

  • Podporují funkci kardiovaskulárního systému (srdce, cévy).
  • Mohou sloužit jako prevence rakoviny.
  • Podporují kognitivní funkce.
  • Pomáhají zlepšit funkci imunitního systému.
  • Mohou snižovat riziko onemocněním diabetem 2. typu.

Samozřejmě v tuto chvíli není na místě skákat radostí a otevřít si láhev vína. Přestože má spoustu antioxidantů, stále se jedná o alkohol (pokud nesáhnete po našem lahodném nealkoholickém vínu ) a ten, jak všichni dobře víme, na takové kognitivní funkce nemá zrovna nejlepší vliv.

Antioxidanty ve víně – které jich má nejvíc?

Záleží z pohledu antioxidantů na správném výběru vína? Rozhodně. Na množství antioxidantů ve víně má vliv mnoho faktorů od samotné volby odrůdy (největší podíl antioxidantů mají odrůdy Pinot Noir, Malbec a Cabernet Sauvignon), po stáří vína, oblasti, ve které se pěstovalo a mnoha dalších.

Dlouhou dobu se říkalo, že zdravotní benefity a antioxidanty má pouze červené víno, poslední studie však poukazují na to, že i bílé víno může být v přiměřeném množství velmi zdravé. Chcete být zdraví, ale milujete bílé? Přečtěte si článek Červené vs. bílé víno z pohledu kalorií a zdraví, ve kterém se mmj. dozvíte, že na tom, které preferujete, skutečně příliš nezáleží.

Všeho (a především alkoholu) s mírou

Ano, víno může být součástí zdravého životního stylu. Pokud ho máte rádi, není co řešit a sklenku nebo dvě si můžete v klidu dopřát i s pocitem, že pro své zdraví děláte maximum (v případě, že máte vyvážený jídelníček a dostatek pohybu), protože jak už jsme zmínili v úvodu článku, i dýchání nám může svým způsobem škodit.

Nezapomínejte však na to, že se stále jedná o alkohol a důležitá je správná (tedy mírná) míra.

Doporučená maximální dávka vína pro muže je přibližně 2 až 4 deci denně, u žen ještě o polovinu méně.