Co se skrývá za výrobou růžového vína?

V minulých článcích jsme si podrobně prošli výrobu bílého a červeného vína. Jak a z čeho se ale vyrábí elegantní, decentní a romantické víno růžové? 

Co je vlastně rosé?

Roséčko. To je něžný dotek okvětních lístků a chutí stejně rozmanitých jako u vína bílého či červeného. Rosé, jak říkají na Wine Folly, není jen víno. Je to unikátní duševní rozpoložení, za které se muži ještě nedávno tak trochu styděli „co by si pomyslel soused???” ale dneska už si i oni umí jeho jedinečné lahodné chutě vychutnat. 

Růžové je zkrátka miláček každého večírku i večeře a není divu. Najdete v něm chutě ovoce, citrusů nebo dokonce žlutých melounů. Dozvuk růžového může být rebarborovým nebo dokonce celerový, což mu dodává skutečně unikátní ráz. 

Výsledné chutě roséčka samozřejmě, stejně jako u červeného a bílého vína, ovlivňuje jeho odrůda. Můžete v něm najít pomerančovou kůru i chuť třešní. V moravském růžovém (třeba v tom z vinařství Stará vinice můžeme cítit „laktátové tóny” (ve skutečnosti jde o chutě jahodového jogurtu) a v takovém Rosé d’Anjou si můžete vychutnat i malinové či ostružinové aroma.

Z čeho se růžové vyrábí?

Roséčko se vyrábí z odrůd modrých hroznů, jejichž slupky se macerují jen chviličku. Vína se (s trochou nadsázky) vlastně jen dotknou a vinař už je odstraňuje. Opravdu – v červeném se mohou slupky louhovat klidně několik týdnů, u růžového se jedná o pouhé hodiny.

Možná jste si už všimli, že se od sebe růžová vína v barvě poměrně výrazně odlišují – čím světlejší roséčko, tím kratší doba macerace slupek a naopak. 

Tento kontrast je krásně vidět například mezi DE FALCO Rosato Salento IGT, které se svou barvou téměř blíží červenému a FAMILLE BOUGRIER Rosé d’Anjou přesně na opačné straně barevného spektra.

Věděli jste, že si spousta lidí myslí, že roséčko vzniká kombinací červeného s bílým? Jde o poměrně častý omyl. Dnes už si ale můžete být skutečně jistí, že tomu tak není.

Klaret – speciální kategorie „růžovky”

Při diskuzi o růžovém nesmíme vynechat ani klaret (který můžete ochutnat například od vinařství Svatá Barbora). Klaret se vyrábí okamžitým vylisováním modrých hroznů, takže víno při výrobě nepřijde téměř vůbec do kontaktu se slupkami. Výsledná narůžovělost klaretu se odvíjí od rychlosti lisování a v některých případech může být dokonce úplně bílé. 

Jak se vyrábí růžové víno

A teď už konečně samotný postup výroby, o kterém jsme vám to nejdůležitější už prozradili. Právě „barvení” růžového vína slupkami modrých hroznů je jediné, čím se výroba růžového vína liší od výroby bílého.

  • Po odstranění slupek a rmutu dochází k usazování neboli debourrage. 
  • Poté se přidávají kvasinky.
  • Víno fermentuje.
  • Poté (v některých případech) přichází na řadu malolaktické kvašení.
  • Pokud chce vinař dosáhnout krémové konzistence, pouští se ještě do míchání kalů.
  • Nakonec přichází na řadu čištění a lahvování a růžové se konečně může vydat na váš stůl.

Zajímá vás výroba podrobněji? Přečtěte si článek, ve kterém se výrobě bílého vína věnujeme do nejmenších detailů.

Teď už je na čase jen vzít si skleničku a místo čtení teorie si vašeho oblíbeného růžového vychutnat – udělat si o decku krásnější den. :-)