Víno v popkultuře: Filmy, které by bez vína neměly ten správný říz

Alkohol, ale obzvlášť víno má v příbězích podobně silnou roli jako jídlo. Spojuje lidi, vyvolává emoce a dokresluje atmosféru okamžiku a to jak v reálném životě, tak i v tom knižním nebo na televizních obrazovkách. Jaké jsou nejznámější příběhy a citace, ve kterých hraje víno zásadní roli?

Vínová popkultura v Česku

Nejdříve si uděláme rychlý průřez vínokulturou v Česku. 

Bobule s příchutí nejistého smíchu

Možná nejznámější je „trilogie” filmů Bobule. První díl natočil Tomáš Bařina v roce 2008. Trojka vyšla o 12 let později pod taktovkou Martina Koppa, ve stejném hereckém obsazení (Kryštof Hádek, Tereza Ramba, Lukáš Langmajer).

Co o Bobulích říct? Snad jen to, že se jedná o klasickou českou komedii se vším všudy. Buď ji budete milovat nebo se u ní kroutit trapností – druhá možnost má samozřejmě s každým dílem stoupající tendenci. Ty pohledy na jižní Moravu za to ale možná i stojí. Každopádně ke koukání doporučujeme pro jistotu otevřít alespoň jednu lahev Pálavy, (třeba té od Františka Mádla) se kterou nepůjde o ztracený čas ani v případě, že vás filmy o své kvalitě nepřesvědčí.

Chinaski a jejich víno zná snad každý

Milujeme víno, milujeme krásné ženy a zpěv… Pokud si aspoň občas pouštíte rádio, tuhle písničku určitě znáte. Je možná tím nejklasičtějším, co v Česku na téma vína vzniklo a snad ani nikoho neurazí. Víte však, že původně vznikla pro seriál Vinaři? O tom se to samé co o písničce moc říct nedá a s hodnocením ČSFD 46 % vám ho doporučíme pouze na vlastní nebezpečí. Nebo se na to můžete podívat z té lepší stránky. Říct si, že horší než Eliška a Damián to určitě nebude a s kamarády si dát výzvu, kdo vydrží víc dílů s čistou hlavou!

Pokud je vás víc na tuhle výzvu víc a máte odvahu pustit se do ní naplno, můžete to zkusit třeba s naším vínem bag in box.

Zpátky ke klasice

Když už mluvíme o českých filmech, nesmíme samozřejmě zapomenout zmínit ani Noc na Karlštejně z roku 1973, ve které si můžete užít hudbu Karla Svobody a zpěv Waldemara Matušky. K Noci na Karlštejně se hodí červené víno plné chutí. Co si otevřít třeba Frankovku?

Pohled za hranice

V zahraničí filmů s vinařskou tématikou vzniklo tolik… Určitě je nevyjmenujeme všechny, ale podíváme se aspoň na pár příběhů, kde hraje víno důležitou nebo dokonce hlavní roli. 

Dobrý ročník

Zmínit tuhle romanťárnu od Ridleyho Scotta s Russelem Crowem v hlavní roli je snad povinnost. Pokud hledáte film, u kterého se s partnerem či partnerkou schoulit pod deku, užít si sklenku dobrého vína a dostat se do příjemně slaďoučké nálady, Dobrý ročník vás nezklame. K Dobrému ročníku nejde jinak než sáhnout po nějaké té francouzské klasice.

Hra o trůny

Ať už mluvíme o knize nebo seriálu, nedá se říct, že by ve světě Westerosu hrálo víno hlavní roli. Na druhou stranu bez stolů prohýbajících se pod pochutinami všeho druhu a sklenic plných vína snad na každé stránce (nebo v každé scéně) by celý příběh ztratil snad celé své kouzlo. A co by bez něj dělali traviči? Nu, jak říká Tyrion Lannister všechno je lepší s trochou vína v břiše. 

A jaké víno ke Hře o trůny? Ať už volíte knihu nebo seriál, určitě bychom sáhli po červeném. Takový Merlot jistě nezklame.

Princezna nevěsta

Kdepak, ani tato slavná pohádka, kterou by měl vidět každý, se kolem vína netočí, ale právě víno je součástí jedné z nej pamětihodnějších scén, ve které se Robin Wright a Wallace Shawn střetnou v souboji důvtipu. 

Princess Bride - Wine Infront of Me

Princezna nevěsta je lehká, zábavná pohádka, kterou si vychutnají i dospělí. Ideálně se skleničkou lehkého bílého vína. Třeba Rulanského šedého od našich oblíbenců z vinařství Sedlák.

Rozmary bohaté ženy

Alfred Hitchcock, rok 1928 a naprosto jedinečná scéna, která v divácích i dnes vyvolá chuť otevřít si lahev dobrého šumivého na našem seznamu chybět taky nesmí! Přestože Rozmary bohaté ženy (v originále Champagne) nepatří k nejznámějším Hitchcockovým filmům, pokud máte chuť na šumivé s náznakem ještě němé komedie, právě tento film může být tou pravou volbou. A co jiného k takové postarší ztřeštěné komedii volit než bublinky?

Champagne (1928) - The Glass

Mlčení jehňátek

Jako většina filmů na seznamu, i Mlčení jehňátek je o něčem jiném, ale bez vína by mu chyběl ten správný říz.

Tak co. Už víte, u jakého filmu si vychutnáte podzimní sklenku vína?