Jak číst etikety italských vín
Etiketu od vína zkoumal asi každý z nás. Na etiketě se nachází všechny důležíté i nedůležité informace o víně a jeho vlastnostech. Některé údaje jsou povinné, jiné zase nepovinné. A ještě k tomu má každá země svůj vlastní systém kategorizace vín. A není jednoduché se v tom orientovat. My se vám sérií článků o kategorizačních systémech pokusíme do problematiky vnést trochu světla.

Vezmeme to postupně a začneme v Itálii. Proč? V Itálii funguje apelační systém, který je celkem srozumitelný. A jakmile budete mít představu jak ten italský funguje, bude snažší pochopit třeba ten francouzský. A samozřejmě i ty ostatní.

Italský apelační systém

První oficiální klasifikační systém v Itálii začal platit v roce 1963. Od té doby proběhlo několik upravení a rozšíření systému. Výraznější proměna proběhla v roce 1992. Poslední výrazné upravení proběhlo v roce 2010, kdy se systém sjednotil s regulací Evropské unie a stanovil 4 základní kategorie. Vini a Vini Varietali jsou první dvě. Těma se ale nebudeme zabývat jelikož do nich zapadají velmi základní vína. Kterým se ale věnovat budeme jsou kategorie IGP a DOP.

První oficiální klasifikační systém v Itálii začal platit v roce 1963.

 Vini Vína mohou pocházet odkudkoli z EU, etiketa neudává geografický původ hroznů, odrůdu ani ročník. Pouze barvu vína.
Vini Varietali Vína musí obsahovat alespoň 85% jedné odrůdy. Víno může také být kupáž dvou a více odrůd. Potom ale jejich podíl dohromady musí být 100%. Odrůda i ročník vína se může udávat na etiketě.
IGP Víno musí být vyprodukováné ve specifických italských regionech a musí splňovat několik velmi specifických regulací a víno může být vyrobeno jen z povolených odrůd. Původně se kategorie nazývala IGT. Toto označení se stále smí používat.
DOP

Pro vína DOP platí ještě přísnější regulace a důraz na původ hroznů než u vín IGP. Princip je jinak stejný. Vína DOP mají dvě podkategorie, první je DOC a druhá DOCG. Zpravidla slavná italská vína mají apelaci DOCG.


DOCG Classico & DOC

Obrázek výše znázorňuje dvě varianty DOP vín. Slavné Chanti vlevo je víno DOCG (navíc podkategorie Classico, kterou vysvětlujeme dále v článku) a Pinot Grigio vpravo je víno DOC. Všimněte si, že se na etiketách neuvádí nic o DOP, ale pouze DOCG, resp. DOC. To proto, protože uvedení DOC nebo DOCG samo o sobě odkazuje na kategorii DOP. No, snad to není moc zmatek. Jaký je tedy mezi DOC a DOCG rozdíl? Mimochodem, tady už se dostáváme mezi opravdu špičková vína!

DOC: Denominazione d’Origine Controllata

Vína DOC musí být nejdříve produkována v režimu IGP minimálně po dobu 5 let a obecně platí, že pocházejí z menších zón v rámci IGP oblastí. Tyto zóny se liší od zbytku IGP oblasti mikroklimatem a geologickou charakteristikou, která vínům dávájí charakter nenapodobitelný jinde v rámci daného IGP. Vína jsou kvalitnější a originálnější, díky tradičním místním výrobním postupům.

Hrozny z DOC apelací podléhají přísnějším regulacím oproti IGP. Víno DOC může být povýšeno na DOCG za předpokladu, že je klasifikováno jako DOC minimálně po dobu 10 let.

DOC zóny se liší od zbytku IGP oblasti mikroklimatem a geologickou charakteristikou, která vínům dává nenapodobitelný charakter.

DOCG: Denominazione d’Origine Controllata e Garantita

Vína DOCG musí plnit vše co DOC plus pár dalších věcí navíc. Například víno DOCG musí úspěšně podstoupit přísnější laboratorní analýzy před uvedením na trh včetně senzorického hodnocení odbornou komisí.

Aby to ale nebylo tak moc jednoduché, i vína DOCG mají své podkategorie. Pro přehlednost jsme je rozepsali do tabulky níže.

Vína nižších apelací nejsou nutně nižší kvality.

Classico Vína Classico jsou produkována v původních historických centrech chráněných oblastí.
Superiore Vína Superiore mají minimálně o 0.5% více alkoholu než běžné korespondující DOP víno a vinohrady pro produkci těchto vín musí mít nižší výnosnost na hektar. To by se mělo projevit v ještě vyšší kvalitě výsledného vína.
Riserva Vína Riserva musí být před uvedením na trh archivovány po určitou minimální dobu. Minimální doba se liší podle vína.


Je velmi důležité také zmínit, že vína nižších apelací nejsou nutně nižší kvality. Plno IGP vín jsou úžasná vína. Talentovaní vinaří občas chtějí vytvořit zajímavá vína, která nesplňují regulační normy DOC a DOCG vín. Vědí, že mají výborné hrozny a nápad a tak se pustí do práce. Výborným příkladem je třeba Versý in Rosé, naprosto dokonalé toskánské rosé.

K roku 2016 je celkem uznáno 405 vín DOP, z toho 332 je DOC a pouze 73 DOCG.

Tak co vy na to? Bude pro vás snažší se orientovat ve vinné kartě italské restaurace? Už budete vědět co ty záhadná písmenka v sobě vlastně skrývají? Na podobném principu funguje klasifikace v řadě dalších zemí a na ty se podíváme zase příště.

Pokud by kamarádi a známí ve vašem okolí tyto informace ocenili, budeme moc rádi, když s nimi tento článek budete sdílet.

Doporučujeme

suchéTop 5% na světě
Pinot Grigio Ramato IGTPinot Grigio Ramato IGT
suchéobjev roku 2020
Asia Blend WhiteAsia Blend White
WeinWurm Asia Blend White
249 Kč
Skladem