JAK si vybrat suché víno?

Pokud patříte k trochu zkušenějším milovníkům vína, tak určtiě ve vaší lednici převažují suchá vína. Obecně se dá říct, že pokud se podíváme na světově nejuznávanější vína, většinou jde o suchá. To znamená, že je z čeho vybírat. Proto pro vás máme tento praktický průvodce.

Co je suché víno?

Každá země má svůj vinařský zákon. To znamená, že specifikace toho, co je suché víno u nás nemusí platit jinde ve světě.

Kategorie vín podle zbytkového cukru v ČR

  • Suché (do 4 g/l)
  • Polosuché (do 12 g/l)
  • Polosladké (do 45 g/l)
  • Sladké (45 a více g/l)

Český vinařský zákon má dvě výjimky, které vinaři občas opravdu využívají. Suché a polosuché může víno za určitého předpokladu být i když má víc než 4, resp. 12 gramů.

  • Suché (do 9 g/l, pokud je rozdíl mezi zbytkovým cukrem a kyselinami 2 gramy nebo méně)
  • Polosuché (do 18 g/l, pokud je rozdíl mezi zbytkovým cukrem a kyselinami 10 gramů nebo méně)

TŘÍDĚNÍ VÍN DLE ZBYTKOVÉHO CUKRU

Jak to funguje jinde ve světě?

Nejvýznamnějšími oblastmi ve světě je Francie a Itálie. Tam funguje apelační systém. To znamená, že každá apelace má sice přísná, ale vždy odlišná pravidla. V Itálii ani ve Francii například nikdy nenajdete na etiketě informaci o tom, že je víno suché. Tato informace je totiž na etiketě zapsána formou jména apelace.

Apelace je zákonem vymezená a chráněná oblast. Zpravidla jde o nejlepší vinařské polohy v daných regionech a vinaři se v rámci své produkce musí řídit velmi přísnými pravidly.

Například známá apelace Chianti Classico DOCG má pravidly dáno:

  • minimálně 12 % alk.
  • minimální doba zrání 1 rok před uvedením na trh

O zbytkovém cukru se zde nic nepíše. Jeho množství je dáno určením minimálního množství alkoholu. Aby totiž ve víně tolik alkoholu vzniklo, musí všechen cukr prokvasit v alkohol. A navíc u Chianti platí letitá tradice, že víno nikdy není sladké.

Naopak třeba Moscato d’Asti DOCG je dle specifikace příjemně sladké víno, které má od 4.5 % alk. maximálně do 11 % alk. To v praxi znamená, že víno může mít klidně okolo 30 až 40 gramů zbytkového cukru (na litr vína).

Jinými slovy, ve světě se s kategorizací podle zbytkového cukru moc netrápí a nutí nás, milovníky vína, jednotlivá vína zkoušet, studovat a poznávat.

Jak si vybrat suché víno?

Nejjednodušším způsobem je řídit se podle odrůd. Většinu tradičních odrůd jako je Chardonnay, Sauvignon, Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Pinot Noir, Frankovka, Cabernet Sauvignon nebo Merlot většinou najdete jako suchá vína. U Moravských a českých vín se můžete řídit podle etikety. U našich vín je víno totiž vždycky označeno zbytkovým cukrem.

U zahraničních vín je to trochu jednodušší. Kvalitní vína jsou totiž vždy suchá.

Mám rád/a velmi suchá vína

Obecně chuťově působí velmi suchým dojmem následující odrůdy:

Bílé odrůdy

Tyhle odrůdy mají lehce vyšší kyselinu a někdy citrusovější projev. Působí díky tomu více suchým dojmem. Veltlínské zelené zase vyniká jemnou pepřnatostí a chuťově je méně ovocné.

Modré odrůdy (tedy červená vína)

Tyhle modré odrůdy většinou nemají moc ovocný projev (v porovnání s jinými) a působí tak jednoznačně sušším dojmem než například Merlot nebo oblíbené Primitivo.

Mám rád/a suchá, ale ovocnější vína

Lehce ovocnější odrůdy vytváří dojem méně suchého vína. I přesto, že stále má málo zbytkového cukru a patří tak mezi suchá vína. Kterých odrůd se tedy držet?

V zahraničních regionech je podle nás jednodušší uplatňovat opačný přístup a pamatovat si několik málo vín, která jsou sladší až sladká. Není jich moc a snadno se pamatují. Ten zbytek je v drtivé většině případů opravdu o suchých vínech. Článek o jednotlivých apelacích si dáme zase někdy jindy. Stejně tak článek, který vám poradí jak se neztratit ve sladších vínech.

Kategorizace vínVinné tipy