Jak správně dekantovat víno

Pro milovníky vína je dekantace neodmyslitelná součást procesu popíjení. Řadíte se k jeho milovníkům, ale do tajů dekantace jste zatím nepronikli? Dnes vám prozradíme, proč tuto chybu napravit a jak víno správně dekantovat pro dosažení maximálního chuťového prožitku. 

Co je dekantace?

Dekantance je proces, během kterého (primárně) červené víno rozvíjí svou chuť a současně se zbavuje drobných usazenin (depotu), které vznikají u nefiltrovaných nebo u starších vín. Tyto usazeniny sice neovlivňují chuť ani kvalitu vína, ve sklence však nepůsobí zrovna esteticky. Dekantace vám umožní vychutnat si plnou chuť vína plnými doušky bez rušivých elementů.

Jaká vína se dekantují?

Dekantace se týká především červeného vína a čím starší je, tím spíše bude dekantování vyžadovat. V určitých případech však můžete nechat „odstát” i víno bílé. 

Ve velmi výjimečných případech se dekantuje dokonce i víno šumivé – to se však týká jen velmi specifických šumivých vín vypěstovaných v oblasti Champagne a používá se k tomu velmi speciální nádoba, která v šampaňském zachová jeho bublinky. S Proseccem to raději nezkoušejte. 

Dekantace umí proměnit i levné víno v chuťový zážitek

Když se zmíní dekantace, lidé si obvykle představí drahá a archivní vína pro zvláštní příležitosti.

Dekantace však prospívá i levnému vínu! Jestli nás chvíli čtete, dobře víte, že levné víno nemusí být nutně špatné. Po otevření lahve z něj však často může být cítit oxid siřičitý, který připomíná zkažená vejce, což romantickému zážitku z ochutnávání vína zrovna nepřidá. 

Pokud se chcete nepříjemného pachu zbavit a z levného vína dostat maximum, odpovědí je právě dekantace. 

Jak správně dekantovat červené víno

Už jsme zmínili, že dekantovat se dá kromě Prosecca a dalších bublinek každé víno. Nejvíce dekantace prospívá červeným vínům s plným tělem, které se odležením plně „otevřou” a tím dají vyniknout naplno vše svým chutím. 

Na dekantaci je ideální víno připravit už den předem a to tak, že lahev postavíte na stůl, aby se mohl sediment usadit na dně.

Víno můžete dekantovat dvěma způsoby. Pokud si s tím nechcete příliš lámat hlavu, bude vám stačit dekantační nádoba a sítko. To využijete, pokud se do vína dostane korek. 

  1. Víno jemně otevřete a pomalu přelejte do dekantační nádoby.
  2. Po přelití karafou jemně zatočte, tím dojde k otevření a harmonizaci aromat a chutí.
  3. Nechte jej dekantovat (přibližně 30 minut, ale na správnou dobu dekantování se ještě podíváme).
  4. Vychutnejte si chuť vína s plně rozvinutou chutí. 

Chcete do dekantování jít se vším všudy? 

V takovém případě budete kromě sítka a karafy potřebovat také svíčku.

  1. Před otevřením vína si k dekantační nádobě připravte zapálenou svíčku.
  2. Dejte pozor, aby svíčka nebyla příliš blízko vína – nechcete ho zahřát.
  3. Stejně jako při předchozím postupu víno opatrně otevřete. Pokud máte podezření, že se do lahve dostal kousek korku, použijte sítko.
  4. Začněte víno pomalu přelévat po stěně karafy. Při nalévání kontrolujte nad svíčkou hrdlo lahve a kontrolujte, zda nedochází k přelévání sedliny. Pokud ano, opět použijte k přelévání sítko.
  5. Opět karafou jemně zatočte a nechte dekantovat.
  6. Přelejte víno do vhodných sklenech a vychutnávejte. 

Druhý postup vám zajistí nejen plnou chuť vína, ale i jeho perfektní čistotu pro chuťový i estetický zážitek. 

Jak dlouho víno dekantovat

Běžné víno je optimální nechat dekantovat 30 až 60 minut. Čím více tříslovin víno a plnější tělo víno má, tím delší dekantace mu svědčí.

Co to znamená v praxi?

  • Pinot Noir nemusíte dekantovat vůbec – čím kratší čas v karafě, tím lépe.
  • Vína s lehkým tělem, jako je Zweigeltrebe stačí dekantovat kolem 20 minut.
  • Malbec, Merlot, Tempranillo a další „střední” vína můžete dekantovat 30 až 60 minut
  • Pokud dekantujete například Cabernet Sauvignon nebo Nebbiolo a další vína plného těla, nechte je v dekantéru klidně 90 minut

Dekantování můžete urychlit přeléváním mezi dvěma karafami. Nebo si při čekání dopřejte Prosecco a čekání vám uteče jak nic!

Pokud si chcete z karafy vychutnat lehké ovocné víno, čekat nemusíte. Dekantování je vhodné pro vína plných chutí. 

Lehkým může naopak uškodit. Proto je lepší nalévat do skleniček rovnou po přelití. 

To samé platí pro Pinot Noir a bílá vína, která si můžete vychutnat s karafy, ale čím méně času v dekantační nádobě stráví, tím lepší chuť si uchovají

Výběr a čištění dekantační nádoby

Pokud s dekantováním začínáte, výběr dekantační nádoby / karafy je snadný. Vybírejte takovou, která se vám bude dobře čistit. V opačném případě získáte pouze další kus výbavy do kuchyně, kterou nebudete používat, protože se vám jednoduše nebude chtít. 

Karafa nepatří do myčky a je nejlepší, pokud ji myjete bez saponátu, který po sobě může zanechávat pachuť.