Nejoblíbenější odrůdy vín

Jaké víno se nejvíce pije ve světě a která odrůda je nejoblíbenější u nás? Dneska se podíváme na to, co si nejčastěji naléváme a na čem si nejvíce pochutnáváme. Tak pojďme na to!

Co nejraději pijeme a pěstujeme v Česku?

Přestože jsme národem pivařů, ani v pití vína nijak nepokulháváme. V roce 2016 jsme podle průzkumu Česko v datech vypili průměrně 17 litrů vína na osobu. K tomu si přičtěme že ve Státní odrůdové knize České republiky je celých 61 odrůd a na našem území se vinice rozléhají na 20 tisících hektarech v šesti různých vinařských podoblastech a máme poměrně jasný obrázek o tom, že se u nás vínu skutečně daří.

A co se u nás pěstuje a pije nejvíce?

Žebříčku popularity nepochybně panují:

  1. Veltlínské zelené
  2. Müller Thurgau, které jen těsně překračuje oblíbenost třetí nejoblíbenější odrůdy,
  3. Ryzlinku rýnského.

Na čtvrtém místě je pak Ryzlink vlašský následovaný Rulandským šedým a až na šestém se objevuje první odrůda červeného vína. Pokud naše informace ze světa vína sledujete pravidelně, jistě už víte, že se jedná o Frankovku. Druhé nejoblíbenější červené získává devátou příčku v žebříčku popularity a tentokrát je to Svatovavřinecké.

Ano, není pochyb o tom, že v Česku zkrátka milujeme bílé, čímž trochu vybočujeme ze světového průměru. Ve světě totiž vítězí naopak červené.

Nejoblíbenější odrůdy ve světě

Jak jsme zmínili, ve světě převládá červené a to se odráží i v žebříčku celosvětové popularity vín, kterému vévodí francouzský Cabernet Sauvignon, který se pěstuje dohromady na 288,781 hektarů a hned za ním se nachází další červená klasika Merlot (267,217 ha)

Na třetím místě je poměrně neznámá odrůda bílého vína Airén, která se pěstuje a pije především ve španělském regionu Kastilie-La Mancha a hned za ním červené Tempranillo.

Už jste ochutnali všechny nejoblíbenější odrůdy Čech, Moravy i celého světa? Vydejte se s námi za poznáním a procestujte s námi vinařský svět prostřednictvím lahodných chutí vinařských regionů.