Vánoce se už opravdu blíží. To je fofr, viďte? Doufáme, že nákupy vánočních dárků už máte zdárně za sebou. Protože pokud ano, tak se vítězoslavně usaďte a čtěte dál. Poradíme vám totiž jaká vína se hodí k jednotlivým štědrovečerním chodům.
Ať už na Vánoce jíte kapra nebo řízek, tak se určitě shodneme na tom, že jde o tučné jídlo. Dozlatova usmažené v klasickém trojobalu. Tomu předchází polévka. Opět buď rybí nebo klasický dobrý vývar. I tady bychom se měli shodnout, že jde o tučnou polévku. A když tohle všechno skončí a my tu nálož přežijeme, pustíme se do vánočního cukroví…
A přesně k těmto jídlům vám v tomhle článku vybereme ta nejvhodnější vína.
Přípitek
Před samotným vánočním hodováním je na místě přípitek. A co lepšího si dopřát než opravdu dobré prosecco? Ideální k vánočnímu přípitku bude poměrně výrazné a komplexní Prosecco Conti Riccati Brut, které patří v této kategorii k těm nejlepším – a kdy jindy si takovou pochoutku otevřít než právě u štědrovečerního stolu? Světově uznávaný kritik James Suckling tohle Prosecco ocenil 91 body (ze 100).
Polévka
Že byste si měli dát víno k polévce? Pokud se vám to zdá trochu zvláštní, tak o to spíš byste měli tuhle kombinaci vyzkoušet. Velmi pravděpodobně budete v úžasu. A to teda ve velkém úžasu.
Vánoční polévka je prostě tučná. A když na výběr vína jdete správně, dokážete tučnou chuť krásně vyvážit. A to tak, že vhodnou kombinací můžete i krásně zjemnit chuť vína.
Jaký tip vína mám vybrat?
- bílé víno
- suché víno
- spíš jemnější odrůdu – vynechali bychom Pálavy, Tramíny, Muškáty atd.
Opravdu hledejte bílé a suché víno. Důležitým faktorem je taky mineralita vína. Mineralita totiž má tu sílu zjemnit v jídle tučnost. A protože jde o polévku, takže začátek večeře, tak vybírejte spíš lehčí typ vína. To chuťově plnější si nechte na hlavní chod.
My máme výborné zkušenosti s Veltlínským zeleným a Ryzlinkem vlašským. Pokud chcete hledat na Moravě, tak jsou skvělé veltlíny z Velkých Bílovic a vlašáky zase z Pálavy nebo ze Slovácka.
Proč? Protože veltlíny ve Velkých Bílovicích jsou velmi autentické, jemně pepřové. A vlašáky z Pálavy a ze Slovácka jsou prostě krásně minerální. Díky vysokému obsahu vápníku v půdě.
Naším letošním favoritem je Veltínské zelené Beton od vinařství Mádl, které zraje v betonových tancích, kde jeho mineralitu povzbuzuje kontakt s kyslíkem, kterého se mu při zrání díky betonu dostává.
Hledat můžete i za hranicemi. Snad jakýkoliv Grüner Veltliner z Rakouska je perfektní volbou. Super je také Riesling z Německa.
Hlavní chod
Naše české Vánoce jsou plné smaženého kapra, řízku nebo klobásy. A k tomu všichni v rodině soutěžíme, kdo má lepší bramborový salát. Na konci dne je tohle všechno ale úplně jedno. Důležité je, že úplně všichni z nás na talíři mají prostě tučné jídlo.
Možná byste si mysleli, že se ke smaženému nejlíp hodí pivo. A ono se taky hodí. Když ale dáte na nás a vyberete si správné víno, tak uvidíte, že to bude daleko větší hitparáda. A věřte, že to není žádná velká věda. Funguje to totiž skoro stejně jako u té polévky. Jen jde celkově s tím salátem o trochu výraznější jídlo. Proto můžete zvolit lehce výraznější víno.
Výraznější víno snadno poznáte jednoduše tak, že je trochu dražší, než to k té polévce. Dražší ne vždy je lepší. Téměř vždy ale jde o chuťově komplexnější víno.
Když bychom měli zůstat u těch vlašáků, tak Mikrosvín Mikulov je umí fakt skvěle. Ten z řady Flower Line je dokonalá volba. Klidně zkuste i ten od Sedláka. Nepochází sice z Pálavy, takže jeho mineralita je méně výrazná. Nicméně bude taky skvěle fungovat. A pokud holdujete Ryzlinkům (těm rýnským), tak zkuste Německo. Například u Bambergera najdete skvělý kompromis mezi mineráním a lehce petrolejovým Rieslingem.
Chybu neuděláte ani s rakouským rieslingem. Riesling Langenlois Kamptal DAC je skutečně perfektní volbou, která vás u slavnostního stolu rozhodně nezklame.
Sladká tečka
Taky se celou večeři prostě těšíte na závěr? Abyste si mohli konečně dát to cukroví? Nejste v tom sami. My taky. A ještě se přiznáme, že nejsme fandové sladkých vín. Je tady ale jedno velké ALE.
Když totiž dojde na nějaký ten dortík (nebo cukroví), tak prostě potřebujete sladké víno. A to teda opravdu pořádně sladké.
Protože se stane taková věc, které (pokud jste to ještě nezkoušeli) budete těžko věřit. Prostě z toho sladkého vína bude krásně pitelné “suché víno”. A když k dortíku nezvolíte dostatečně sladké víno, bude dokonce chutnat kysele.
Kombinování je hodně o tom, jak sladké vaše cukroví je. Tak volte podle svého citu. Pokud víte, že pečete cukroví trochu sladší než ostatní, tak si klidně vyberte ještě víc sladké víno. A věřte, že si na nás na Štědrý den vzpomenete (snad v dobrém).
A pokud máte rádi spíš čokoládové cukroví a dortíky, tak byste neměli opomenout klasický tokajský výběr. To není ten Tokaj, který jste viděli v supermarketu za podezřele nízkou cenu. Tokajský výběr je naprosto unikátní víno, které lze vytvořit jen v oblasti Tokaj (v Maďarsku a na Slovensku), díky naprosto specifickým klimatickým podmínkám. Víno je totiž dost sladké. Zároveň má vysokou kyselinu. A proto se jako jedno z mála vín hodí k čokoládě. Pokud chcete skutečnou specialitku, rozhodně byste měli otevřít Tokajský výběr 5 putňový , který je oproti klasickým tokajským vínům o něco sladší, ale s cukrovím – zvlášť tím čokoládovým – se doplňuje opravdu dokonale.
Náš tip na závěr: Zkuste naše sady speciálně ke štědrovečerní večeři
Abychom vám výběr a nákup trochu usnadnili, nabízíme vína ke štědrovečernímu stolu pěkně pohromadě v jedné sadě , kde naleznete to nejlepší nejen k večeři, ale také k vánočním přípitkům s přáteli i k pohodové přípravě cukroví.
Tak tedy krásné Vánoce, hodně dobrého jídla (a vína)