Víno a udržitelnost – jde to dohromady?

Udržitelnost je téma, které se dotýká každého z nás. Snaha o minimalizaci dopadů našeho jednání na životní prostředí je důležitější pro čím dál tím více lidí. Jak jdou tyto snahy dohromady s popíjením vína? 

Certifikace udržitelnosti není to jediné

Vliv (ne)udržitelného zemědělství a výroby začíná být jasný snad každému. Přesto se principy šetrného přístupu zatím všichni neřídí. 

Většina dobrých vinařů se však postupně vrací k tradičnímu přístupu našich předků. Aby ne. Šetrná a tradiční výroba má vliv nejen na stav vinohradů, ale nakonec i na chuť a kvalitu vína.

Vinaři to mají na druhou stranu trochu komplikované. 

Získání certifikace udržitelnosti (stejně jako jakékoliv jiné vinařské certifikace) není snadné ani levné

Co to znamená pro nás jako spotřebitele? 

Některá vína se mohou tvářit „obyčejně”. Nemají na etiketě žádnou nálepku ani ověření, jejich výroba je i přesto šetrná. Je to v podstatě podobné jako u zemských a jakostních vín. Chybějící označení nemusí o kvalitě příliš vypovídat. 

Certifikace versus pojmy

Kromě certifikace udržitelnosti se u vína můžete setkat také s pojmy, které vám mohou leccos napovědět. Jak se v nich orientovat? 

Bio víno

Pokud lahev nese označení „bio”, „ekologické”, nebo „organic” znamená to, že jeho výroba proběhla v souladu se zásadami ekologického zemědělství. Vinař v takovém případě nesmí používat pesticidy ani šlechtěné kvasinky. Siřičitany jsou povolené pouze v minimálním a regulovaném množství

Ochutnejte bio víno Veltlínské zelené.

Biodynamické víno

Biodynamické víno už je pro skutečné nadšence do vinařství i udržitelnosti. Samozřejmě musí dodržet to samé, co bio víno. Biodynamičtí vinaři jdou ale ještě o krok dál

Biodynamický vinohrad funguje v naprostém souladu s přírodou. Vinaři při pěstování vína věnují pozornost nejen ročním obdobím (to se vyhne snad jen těm, kdo víno pěstují ve skleníku), ale také měsíčním fázím a postavení Slunce.  

Vše pro výrobu vína by mělo pocházet pouze z uzavřeného koloběhu v rámci podniku. Na celou výrobu biodynamických plodin se pohlíží jako na součást kosmických procesů.  

Biodynamika má své odpůrce, kteří ji považují za esoterickou pseudovědu. Jestli to tak je nebo ne necháme na vás. Rozhodně se jedná o velmi šetrný a udržitelný přístup k přírodě i hospodaření.

Naturální víno

Naturální nebo také autentické víno je v poslední době velmi populární. Výrobci naturálního vína hrozny pěstují podle zásad ekologického zemědělství. K samotné výrobě pak přistupují velmi tradičně a autenticky. Nepoužívají žádná syntetická hnojiva a ke kvašení dochází spontánně. 

Spíš než jen o postup výroby a označení se jedná o vinařskou filozofii, která má i svou chartu, kterou se „autentisté” při výrobě musí řídit. 

Autentická vína mají jedinečnou a nezaměnitelnou chuť. Jsou velmi výrazná se specifickou plnou chutí.

Ale co bychom vám je popisovali. Ochutnejte naše naturální vína z vinařství Marada a posuďte sami

Oficiální certifikace udržitelnosti v České republice

V Česku se k označení udržitelných vín používá několik certifikací. Jak už jsme zmínili, to, že víno certifikaci nemá, nemusí nic znamenat. Možná jen to, že se vinaři nechtělo za „kousek papíru a nálepku na etiketě” zaplatit. 

Pokud však chcete mít opravdu jistotu a zatím neumíte sami posoudit, kdo je opravdu udržitelný a kdo to o sobě jen říká, certifikáty vám s orientací pomohou.

S jakými certifikacemi se můžete setkat?

Produkt ekologického zemědělství 

Tento certifikát označuje bio vína. Poznáte ho podle zeleného označení s nápisem „Produkt ekologického zemědělství” a loga „EU organic”. 

Kromě toho, že vinař při pěstování nepoužil pesticidy, toto víno obsahuje také minimu siřičitanů. 

Víno originální certifikace (VOC) 

VOC je označení místního původu. Hrozny musí pocházet pouze z konkrétních oblastí a vinic. Výběr je velmi přísný, protože právě poloha dodává těmto vínům jedinečnou chuť. O certifikaci VOC si můžete více poslechnout v našem podcastu, nebo ochutnat Pálavu od Sonberku, Frankovku od Horáka nebo Ryzlink Vlašský od Josefa Dufka

Biodynamické certifikáty Demeter a Biodyvin

Biodynamické zemědělství má dokonce dva certifikáty (nebo také ochranné známky). Certifikát Demeter označuje dodržení nejpříspějšních pravidel. Ochranná známka pak ukazuje, že výroba proběhla podle biodynamických standardů. 

Biodyvin je o něco novější certifikace, která dokazuje, že se víno pěstovalo ekologicky a biodynamicky. 

Certifikát Integrované produkce hroznů a vína 

Tento certifikát od Svazu Integrované produkce mohou získat vinaři, kteří kromě ekologického zemědělství bez pesticidů a syntetických hnojiv minimalizují také spotřebu fosilní energie.

Veganská vína

Pokud mluvíme o udržitelnosti, nesmíme zapomenout ani na používání živočišných produktů. Většina vín se bez nich prostě neobejde, ale s veganskými víny se můžeme setkat čím dál tím častěji.

Udržitelnost a víno

Jak vidíte, decku vína si můžete dopřát i bez výčitek vůči životnímu prostředí. Pak už záleží jen na vás, jestli lahev (nebo krabici se sáčkem, která zůstává po našem oblíbeném bag in box) hodíte do tříděného odpadu, nebo je využijete pro své tvůrčí projekty.